hormoonid? 16.12.03 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tervist. Olen 47-a. normkaalus 3 lapse ema, erilisi kliimaksitunnuseid veel ei tähelda. Kuid kohe peale 1. sünnitust 19 a. tagasi hakkas väga palju juukseid lahti tulema ning kogu selle aja on mul ka haiglaslikult suur söögiisu, iga paari tunni tagant tahks süüa, muidu läheb olemine väga kehvaks. Veresuhkur ja kolesterool on tavaanalüüsi järgi normi viimane piir. Söön korralikult, võtan ka toidulisandeid - Ca, omega-3 jne. Kas ja kus oleks mõtet lasta oma organismi tõelist olukorda ses suhtes kontrollida lasta? Ei tahaks huupi mingit hormoonasendusravi lasta endale määrata. Minu vanuses naistele määravad jsk. günekoloogid kõigile ühed-samad pillid. Tänades Tiiu

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui Teil kliimaksitunnuseid ei ole s.t. menstruaaltsükkel on korrapärane, ei ole ka ohtu, et keegi hormoonasendusravi määraks. Teil piisab esialgu veel omi hormoone.
Juuste väljalangemine ja söögiisu on väga subjektiivsed asjad. Kui need vaevavad Teid juba 19. eluaastast saadik, ei ole need saabuva kliimaksiga kuidagi seotud ja ei kahtlustaks nende põhjusena ka mingit tõsist haigust. Vastasel korral oleksid 28 aasta jooksul ka muud vaevused ilmnenud.
Tõsi ta on, et peale 40. eluaastat tuleb oma söögisedel üle vaadata, et kehakaal kontrollimatult ei tõuseks. Süüa võib sama palju ja sama tihti, kui varem, kuid toit peab olema oluliselt lahjem. Magusast oleks parem üldse eemale hoida, mahlade ja karastusjookide asemel tarbida teed või mineraalvett ja saiad-küpsetised unustada. Samas olete veel piisavalt noor, et jõudumööda sportida (kasvõi koos lastelastega).
Ka juuste hõrenemine ja hapramaks muutumine on lihtsalt eaga kaasas käiv nähtus. Elu jooksul tehtud keemilised lokid ja värvimised on samuti oma toimet avaldanud. Tuleb hoolitseda, et juuksed ei muutuks liiga kuivaks (mitte kuivatada fööniga!), teha ravivaid ja juuksejuuri toitvad maske jne. Teie juuksur on siin heaks nõuandjaks.
Toidulisandid, mida juba tarvitate, mõjuvad samuti soodsalt. Kolesterooli ja tühjakõhu veresuhkrut oleks soovitav kontrollida kord aastas, eriti kui suguvõsas on teisigi suhkruhaigeid või kõrge kolesterooliga isikuid, kui olete ülekaaluline või kipub vererõhk tõusma.
Edu soovides,
dr. Anu Ambos.