Kilpnäärme alatalitlus, kilpnäärme hävinud kude 06.11.12 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere lp dr Ambos

Pöördusin suvel perearstile kindla veendumusega hakata aktiivselt uurima pikaajalise aneemia põhjusi, kuna ravi rauatablettidega ei olnud andnud tulemusi. Viimase 3 aasta jooksul on hoolimata toitumise korrigeerimisest ja raua tablettidest püsinud raua tase veres 4,5-6 tasemel ja hemoglobiin 80-105. Selleks suveks olid tekkinud veel seedehäired (kõhukinnisus, gaasid), pikemat aega on püsinud kuiv nahk, silmatursed, väsimus-loidus, külmatunne.

Perearst oli saatmas gastroenteroloogile, kuid enne määras igaks juhuks kilpnäärme analüüsid. Analüüside tulemused: TSH 108,038 ja FT4 8,50. Perearst alustas ravi L-Thyroxiniga 50mgc x 1 ja suunas ultrahelisse ning endokrinoloogile. Käisin 3 nädala möödudes uusi analüüse tegemas, tulemused: TSH 75,234 ja FT4 10,19 ja TPO Ak 105,3. Jätkan L-Thyroxini manustamist sama annusega. Tänaseks olen tabletti võtnud 29päeva.

Sel nädalal sain käia ultrahelis, selgus, et kilpnääret polegi enam, maht 2,7ml, struktuur ebaühtlane. Doktor nägevat sellist pilti nendel, kel kilpnääre välja lõigatud.

Aeg endokrinoloogi vastuvõtule on detsembri keskel. Muretsen, kas ja mida peaksin elustiilis ja toitumises muutma ja mida saaksin ise teha olukorra leevendamiseks? Interneti artiklites ei kirjuta muust kui asendusravist.

Plaanin minna aastaks Austraaliasse, olemas on Working-Holiday viisa, mis tähendab, et reisin ja vahepeal täiendan finantse juhutöödel farmides. Kas tugev päike ja kõrge temperatuur mõjuvad kilpnäärme alatalitlusele? Kas see reis oleks praegusel ajahetkel mu tervisele ohtlik? Sõidaksin ära jaanuaris-veebruaris, kui selleks ajaks hormoonide asendusravi paika saan. Või ei soovita Te sellist reisi veel niipea ette võtta?

Olen seni küllaltki terve olnud, kuigi nohu põen sageli. 2007 eemaldati kurgumandlid (paratonsillaarne abstsess), kuid perearst näeb kurgus põletikulisi jääke.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
L-türoksiini annus on Teie jaoks lihtsalt ebapiisav. Suurendage annust 100 mcg-le päevas ja tehke uued analüüsid 3 kuu möödudes (TSH, FT4). Selle aja peale peaksid hüpotüreoosist põhjustatud vaevused tasapisi juba taanduma ja hormoonanalüüsi alusel saab selgust, kas L-türoksiini annust peab veel suurendama või piisabki 100 mcg-st päevas. Elustiili või dieediga Te ennast kahjuks aidata ei saa. Asendusravi vajadus on pöördumatu ja L-türoksiini tuleb võtta kogu edaspidise elu jooksul. Austraaliasse võite minna, kui tervisekindlustus olemas ja piisav ravimivaru kaasas (tegemist on retseptiravimiga ja ilma retseptita Te seda apteekidest ei saa). Kilpnäärme alatalitlus on põhimõtteliselt stabiilne seisund ja mingeid erakorralisi terviserikkeid tekkida ei tohiks. Soojas ja päikeselises kliimas peaksite end põhimõtteliselt hästi tundma.
Tervitades,
Dr. Anu Ambos.