Kortisool 28.10.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere,

selline küsimus, nimelt vaevab mind juba päris mitu aastat imelik unetus, jääan ilusti maga kuid iga öö ärkan täpselt kell 02.00 ja ei saa magada umbes 2-3, tavaliselt kelle 04.00 paiku suure vaevaga uinun. Üldse olen hästi erksa unega. Lisaks on mul tekkinud "vuntsid", ehk siis tumedad laigud nina alla, samuti ka päris vuntsid ja habe kasvab. Kõhupiirkonda on kogunud päris korrallikult rasva, olen pidevalt väsinud, mens on ka ebakorrapärane. Samuti hästi tugev juuste väljalangemine, olen kaotanud 70% juustest (kõik vitamiinid ja mineraalid on korras).
Olen lugenud, et sellised probleemid tekivad, kui on kortisooli hormoon "paigast" ära. Kus oleks võimalik hormoonide analüüsi teha ja kas saaks kuskil teha raha eest, ehk siis kiiremas korras. Ja kas vereanalüüs on piisavalt täpne? Või äkki ikkagi uriini ja süljeanalüüs on parem? Ja kas Eestis sellist üldse tehakse?

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Hüperkortisoleemia e. Cushingi tõbi on harvaesinev raske kasvajatekkeline haigus. Kõige iseloomulikumaks tunnuseks on tavaliselt alakõhul, puusadel ja reitel esinevad vähemalt sõrmejämedused punakaslillad triibud ("striiad"). Rasvkude koguneb kehatüvele, kaelale ja näole, käed-jalad vastupidi kõhetuvad ja muutuvad nõrgaks - patsient ei saa käte abita tualetis istmelt püsti ega kükkasendist üles tõusta jne.
Nahk muutub pärgamentjaks ja vähimgi puudutus tekitab verevalumeid. Samuti esineb intensiivne luuhõrenemine ja tavategevuse käigus tekivad mittetraumaatilised luumurrud.
Tegelikult on Cushingi tõve olemasolu või puudumist hormoonanalüüside abil suhteliselt kerge tuvastada. Kui soovite kiiresti, siis tehakse seda iga endokrinoloogi tasulisel vastuvõtul.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.