Hormoonid tasakaalus? 17.08.13 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Kuidas ja kus oleks võimalik kindlaks teha hormonaalne tasakaal/-kaalutus? Kui palju selline uuring maksta võiks ja milliseid hormoone peaksin laskma kontrollida?
Nimelt, kimpus aknega ja kahtlustan hormoonide tasakaalutust...

Ette tänades!

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kokku on tavapraktikas määratavaid hormoonanalüüse ca paarkümmend, kõigil oma normi piirid, mis võivad sõltuda east ja soost ja olla küllalt laiad.
Kui lähtuda konkreetselt aknest, siis võib naistel akne põhjusena kõne alla tulla messuguhormoonide liig (nais- ja messuguhormoonide vahelise tasakaalu muutus). Meestel selline põhjus arvesse ei tule (naissuguhormoonide liig meestel aknet ei põhjusta). Aknet võib soodustada neerupealiste ületalitlus, mõnevõrra ka kilpnäärme ületalitlus, kuid sel juhul esinevad konkreetsel patsiendil peale akne ka teised ja aknest olulisemad vaevused - neerupealiste ületalitluse korral rasva ladestumine kehatüvele, turjale ja näole (nn. pühvlituri ja kuunägu), jäselmete kõhetumine ja füüsilise jõudluse langus, naha muutumine pärgamentjaks, rohkete sinikate teke ja jämedad punased venitusarmid - striiad; kilpnäärme ületalitluse korral kiire kõhnumine, käte värisemine, südamepekslemine, kurnatus.
Kui eelnevad vaevused Teid ei kimbuta, kaldun arvama, et "hormoonide tasakaaluga" on Teil kõik korras ja tasuks nõu pidada eelkõige nahaarstiga.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.