Säär valulik 20.01.22 / Veresoontekirurgia

Külastaja küsib:

Tere,

Viimase aasta jooksul on hakanud tunda andma vasaku jala sääremarja piirkond (pigem sisekülg). Aegajalt esineb torkivat teravat valu sääre siseküljel ainult ühes kohas, pigem rahulolekus - liikudes tunda ei anna (ca 10cm põlveõndlast alla poole) vahelduva eduga kestab mõned päevad ja kui koormust vähendada kaob üldjuhul mingil hetkel ära. Samal ajal on tundlik ka vasaku sääre väliskülg, hüppeliigese piirkond ja veidi annab tunda ka puusapiirkond (ka.tuhar) seal ei ole pigem valu vaid esineb tuimustunne. Aasta ja kuu tagasi sünnitasin. Raseduse ajal tekkis vasakule reiele ka telangiektaasia.
Olin varasemalt väga aktiivne ja tegelesin spordiga 6x nädalas (jõutreening+cardio). Peale sünnitust ei ole enam nii aktiivne olnud. Lisaks kipun last tassima enamasti vasakul küljel, puusa peal ja toetan keharaskust samuti pigem vasakule jalale.
Minu küsimus oleks, et kas see probleem vasaku jalaga võiks olla pigem tingitud suurest koormusest jalale ja vähesest treeningust, närvipitsumisest või võib olla seal taga siiski môni veeniprobleem (nt. svt)
Ülekaalus ei ole. Varasemalt suitsetasin- 2 aastat ei ole suitsetanud. Kasutan Nexplanon implantaati. Ca 2 kuud tagasi lasin teha ka D-dimeeride analüüsi, mille vastus oli piiripealne ehk 5.2 - perearst arvas, et muretsemiseks ei ole põhjust ja sääre valulikkus on kindlasti koormusest tingitud. Aga mind paneb muretsema just see, et ainult ühes konkreetses kohas on seesugune torkiv valu. Veenid on läbi naha nähtavad, aga ei ole tegemist minu arvates veenilaienditega, jalg ei ole ka visuaalselt turses (mingi hetk oli tunne kôndides, et püksisäär pigistas vasaku sääre ümber rohkem kui parem ja jalalaba pealt jalanõu pigistas), temperatuurivahet ei sedasta samuti, jalg ei puneta ega ole kõva ja palpatsioonil valulik ei ole. (Olen teadlik, et SVT võib ka sümptomiteta kulgeda)
Kas võiks teha veresoonte UHD või ei ole see antud juhtumi ja kaebuste põhjal siiski vajalik ja tegemist on lihtsalt koormusest tingitud probleemiga?

Lugupidamisega,

Arst vastas:

Veronika Palmiste-Kallion

dr Veronika Palmiste-Kallion

Kardiovaskulaarkirurg

Tere!

Tristan kaebusi ning nähtavat varikoosi - veenilaiendid on kosmeetiline probleem ning antud kaebusi ei põhjusta. Palun ärge endale enam D-dimeeride analüüsi tehke - sellest on vähe kasu, pigem ajab segadusse.
Kaebuste puhul on tegemist radikulopaatiaga, õige arst sellega tegelema on taastusraviarst. Põhjuseks on kõik Teie poolt kirjelduses nimetatud läbielatud kogemused - uure treeningmahu pealt sunnitud puhkus, täiskantud rasedus, täiendav lapse ringi vedamine. SVT'le hetkel kindlasti mõtlema ei peaks.

Veronika Palmiste
veresoontekirurg