6 nõuannet kiropraktikult: kuidas ennetada aiatöödel seljahädasid?

6 nõuannet kiropraktikult: kuidas ennetada aiatöödel seljahädasid?

Spordiklubis treenimine ja aias toimetamine ei anna seljale aga võrdselt samasugust koormust. Nii võibki juhtuda, et märkamatult valutab meil hommikul selg. Confido Meditsiinikeskuse kiropraktik Gerly Truuväärt annab 6 soovitust seljavalu ära hoidmiseks ja leevendamiseks:

Väikesed muudatused argielus annavad kokku märgatava mõju. Aja oma igapäevatoimetused korda jalgsi – mine tööle ja kohtumistele kõndides, eelista alati treppe liftile, pärast tööd ja vabal ajal veeda aega õues. Nii hoiad oma lülisamba heas vormis.
Jälgi riietust. Pane selga riided, mis ei aja sind higistama. Alati jälgi põhimõtet, et pigem olgu pisut jahe kui seljas liiga palju riided, sest kehatemperatuuri saab alati kerge füüsilise koormusega tõsta.
Tee töökohal istudes pause iga 30 – 40 minuti järel, et muuta oma keha liikumismustrit. Kuula näiteks lemmiklugu ning tantsi, kõnni tagurpidi, tee mõned kükid, kätekõverdused või vastu seina rühiharjutusi. Kutsu kolleegid samuti kampa, sest koos on lõbusam ja motivatsiooni liigutada rohkem.
Igasugune sundasend on seljale koormav. Istumine iseenesest ei ole kehale halb. Selga koormab aga igasugune sundasend, ka näiteks pikalt seismine või võimlemispallil istumine. Mõtle liikumisele pigem kui heale võimalusele anda igasugustele lihastele erinevat koormust.
Vee joomine on rohkemat kui moetrend. Liikuva ja valuvaba keha heaks on ülioluline igapäevane piisavas koguses vee tarbimine. Kuigi soovitatav on juua kaheksa klaasi ehk ligi kaks liitrit vett päevas, pole see norm mõeldud igaühele. Palju oleneb veel elustiilist, toitumisharjumustest, kehatüübist ja töö iseloomust.
Võta aega korralikuks lõunasöögiks. Õige, mitmekesine toitumine annab kehale piisavalt mikrotoitaineid, et toetada terve luustikku ja lihaskonna toimimist. Ürita vältida jooksu pealt võileiva ampsamist, vaid võta aega, et süüa korralik tasakaalustatud lõuna. Kui on kiire, siis ebatervisliku näksi söömise asemel joo pigem vett. Kord aastas tasub lasta testida mineraalainete ja vitamiinide taset oma kehas, mille põhjal saab menüüd korrigeerida või vajadusel toidulisandeid juurde võtta.
Truuväärt paneb südamele, et olgu seljavalu nõrk või tugev, seda ei pea kannatama. Mõistlik on abi saamiseks pöörduda koheselt füsioterapeudi või kiropraktiku poole. 

Füsioterapeudi juurde tasub pöörduda, kui mõni liikumiselundkonna funktsioon on häirunud näiteks trauma, operatsiooni või ülekoormuse tagajärjel. Füsioteraapia eesmärk on terviseprobleemide ennetamine, valu leevendamine, liigeste liikuvusulatuse ning lihasjõu ja vastupidavuse säilitamine, parandamine ja taastamine. Seljavalu on üks sagedasemaid füsioterapeudi poole pöördumise põhjuseid – see võib olla põhjustatud näiteks nii ülekoormusest, traumast kui ka sundasendist. Füsioterapeudi poole võib pöörduda nii ägeda (kestnud kuni 6 nädalat) kui ka kroonilise valuga (kestnud kauem kui 12 nädalat). Füsioterapeut kasutab seisundi parandamiseks põhiliselt individuaalselt määratud kehalisi harjutusi, manuaalteraapiat, massaaži, teipimist ja ka teisi ravimeetodeid olenevalt vajadusest.  
Kiropraktik keskendub lihaste, luustiku ja närvisüsteemiga seotud probleemide diagnoosile ja ravile. Kiropraktilise ravi esmaseks eesmärgiks on leida probleemi põhjus ning selle kõige optimaalsem lahendus. Oluline on teada, et kiropraktik pole vaid selja- ja kaelavalu spetsialist, vaid vaatab inimest kui tervikut. Akrediteeritud, ülikooli lõpetanud kiropraktikud on esmatasandi meditsiini töötajad, seega oskavad nad diagnoosida ja leida ravi või siis soovitada spetsialisti, kelle poole pöörduda. 

Ägeda valu ravimine on lihtsam kui kroonilise probleemiga tegelemine, mistõttu füsioterapeudi juurde on soovitatav pöörduda juba varakult.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada