Laste veresoonte kasvajad: kohe eemaldada või oodata?

Laste veresoonte kasvajad: kohe eemaldada või oodata? Confido Laserravi Kliiniku juht dr Alexander Uskov

Laste nahaveresoonte kasvajad on palju laialdasem probleem kui võiks arvata. Kõige levinum veresoonkonna kasvaja on hemangioom – seda leitakse 1-2,5% vastsündinutest ja kuni 10% aastastest lastest. Eesti Laserravi Seltsi president ja Confido Laserravi Kliiniku juht dr Alexander Uskov selgitab, kas laste veresoonte kasvajad tuleks varakult eemaldada või oodata nende iseeneslikku taandumist ning millised võimalused nende raviks Eestis on.

Mis on hemangioom?

Hemangioomid on healoomulised veresoonte kasvajad. Nad ei aja siirdeid teistesse organitesse, kuid võivad siiski olla ohtlikud oma ettearvamatu kasvu ja leviku tõttu. Mõnel juhul võivad nad kasvada ümbritsevatesse kudedesse ja kui nad asuvad näiteks silma ümbruses, on oht nägemise halvenemisele või sootuks kaotamisele. Hemangioomil on kombeks pikalt veritseda ja kui nad asuvad kehal, võivad nad kukkumise või muu trauma järel ka kiiresti kasvama hakata. Sageli asuvad nad just katmata nahal või näol. Mõnikord kaovad hemaginoomid iseenesest uute veresoonte tekkides. Mõnel juhul aga mitte, vaid kasvavad ajaga hoopis suuremaks ning muutuvad tumedamaks, põhjustades esteetilist ebamugavust ja sotsiaalseid probleeme. Siinkohal on paslik rääkida laste hemaginoomide ravist ja eemaldamisest.

Hemangioom

Kuidas saab hemangioome ravida?

Ehkki diagnoos reeglina küsimusi ei tekita, pole ravitaktika kahjuks sugugi nii lihtne ja ühene. Laialt on levinud arvamus, et kuna paljud imikueas ja lapsepõlves esinevad hemangioomid võivad vanusega iseenesest kaduda või väheneda, ei tasu lapstele raviprotseduuridega asjatult ebamugavusi põhjustada. Kohati ka mõistetav, sest varasemalt eemaldati laste nahahemangioome kirurgiliselt, kiiritusravi või teiste ebamugavate, valusate ja pikka taastumist nõudvate ravimeetoditega, millega kaasnesid ka mitmed riskid. Viimastel aastatel on Eestis aga  katsetatud erinevaid laserravi variante ja töötatud välja meetodid laste pindmiste hemangioomide raviks. Need võimaldavad naha ja limaskestade hemangioomide kiiret, valutut ja ohutut eemaldamist organismi võimalikult palju säästes, mistõttu läheb ka protseduurist  taastumine kiiremini. Hemangioomide eemaldamisega saab vältida nende edasist arengut ja tüsistuste riski.

Miks eelistada laserravi?

Laserraviga saab peaaegu igas vanuses laste naha ja limaskestade pindmised hemangioomid üsna mugavalt eemaldada. Ei ole vaja jääda ootama hemangioomide kasvamist ja luua sellega soodsaid võimalusi nende kahjustumiseks, verejooksudeks, armistumiseks, põletiku tekkimiseks või muudeks tüsistusteks. Laserravi käib kiirelt ja valutult – valdav enamus lapsi ei vaja protseduuriks narkoosi ning keskmise suurusega hemangioomide laseriga eemaldamine võtab aega vaid paar sekundit. Rohkem kui 90%-l meie väikestest hemangioomidega patsientidest jääb juba pärast esimest protseduuri hea tulemus püsima ning lisaravi ei olegi vaja. Julgustame ka vanemaid protseduuril osalema – see vähendab lapse jaoks oluliselt raviga kaasnevat võimalikku stressi.

Kui palju laserravi maksab?

Laias maailmas peetakse hemangioomide varajast eemaldamist eelistatumaks variandiks kui pelgalt nende passiivset jälgimist, nende spontaansele taandarengule lootma jäämist. Laserravi kasutamine veresoonkonna kasvajate raviks on Eestis on veel üsna uus. Seetõttu ei kuulu see paraku haigekassa hüvitatavate teenuste hulka. Kuna perearstil ei ole patsiente justkui kuskile suunata, siis ei teata selle ravivõimaluse olemasolust kuigi palju. Sageli on selle olemasolu üllatus nii vanematele kui isegi mõnele mõnele pere- ja lastearstile. Pean oma oluliseks ülesandeks teabe levitamist pindmiste hemangioomide uute ja varajaste ravivõimaluste kohta Eestis. Eriti nüüd, kus ka siin on selleks võrdlemisi taskukohane ja lapsele mugav võimalus olemas! Laserravi hind ei ületa hemangioomi puhul reeglina 100–120 eurot.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada