Teadlased leidsid üllatava teguri, mis soodustab Alzheimeri teket

Teadlased leidsid üllatava teguri, mis soodustab Alzheimeri teket Dementne vajab pidevalt järelevalvet.
Allikas: Mailiis Ollino/Pärnu Postimees

Teadusajakirjas Journal of Alzheimer`s Disease avaldati suur uuring, milles uuriti ülekaalulisuse ja aju düsfunktsiooni seoseid. Teadlased analüüsisid enam kui 17 000 inimese ajukuvamispilti, millega mõõdeti verevoolu ja aju aktiivsust.

Aeglane verevool on esimene ajukuvamisnäitaja, mis ennustab Alzheimeri tõbe. Antud näitaja on seotud ka depressiooni, ADHD, bipolaarse häire, skisofreenia, ajutrauma, sõltuvuse, enesetappude ja teiste haigustega. «See uuring näitab, et ülekaalulisus või rasvumine mõjutab tõsiselt aju aktiivsust ja suurendab nii Alzheimeri tõve kui ka teiste psühhiaatriliste ja kognitiivsete häirete riski,» selgitas juhtivuurija Daniel G. Amen.

Teadlased analüüsisid erinevate kaalukategooriate puhul verevoolu kiiruse silmapaistvaid muutusi pea kõigis ajupiirkondades. Tulemused registreeriti nii puhkeolekus kui ka siis, kui patsient tegeles keskendumist nõudva ülesandega. Leiti, et just Alzheimerile haavatavates ajupiirkondades – oimu- ja kiirusagaras, hippokampuses, posterioorses vöökäärus ja precuneus'es – oli vähenenud verevool seonduvalt kaaluga.

Ajakirja asetoimetaja doktor George Perry sõnul on aktsepteerimine, et Alzheimer on eluviisi haigus, mis erineb vähe teistest vanusega seonduvatest haigustest, tähtsaim läbimurre sel kümnendil. Dr Amen ja kolleegid näitavad kõnekaid tõendeid, et ülekaalulisus mõjutab aju verevarustust ja soodustab Alzheimeri tõve teket. Uuring rõhutab, et ülekaalulisust tuleb alati arvesse võtta mis tahes sekkumistes, mille eesmärk on ajufunktsiooni parandada.

Kuigi uuringu tulemused on muret tekitavad, on siiski lootust. Dr Amen lisas: «Üks tähtsamaid õppetunde, mille oleme 30 aasta jooksul funktsionaalse ajukuvamise uuringuid tehes saanud, on see, et aju saab paremaks muuta, kui panna inimesed tervendavasse keskkonda ajule tervislikke harjumusi omaks võtma, näiteks tervislik ja kalorite poolest läbimõeldud toitumine ning regulaarne füüsiline aktiivsus.»

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Akera Lynn
24.10.20 18:29
I feel I'm the happiest woman in Earth, I am Akera Lynn from Boston, United States. Thank you so much odia solution center for bringing back my husband and making me pregnant for him after 8 years of marriage, my husband Separated me because i could not give him a child. This got me hopeless for years so I made a research on how to get pregnant and i saw testimonies about odia solution center on how he has been helping a lot of people, so i contacted him and today i'm happy to tell you that odia solution center helped me bring back my husband and made me pregnant for him. I'm so happy everyone because i'm 8 months pregnant with twins, please join me celebrate. You can contact odia solution center to put an end to your barrenness and can also bring back your ex lover. WhatsApp: +2348107381533 Email: odiasolutioncenter@gmail.com http://www.odiasolutioncenter.overblog.com
-1
   
+1

Lisa kommentaar

Saada