Teadlased leidsid üllatava teguri, mis soodustab Alzheimeri teket

Teadlased leidsid üllatava teguri, mis soodustab Alzheimeri teket Dementne vajab pidevalt järelevalvet.
Allikas: Mailiis Ollino/Pärnu Postimees

Teadusajakirjas Journal of Alzheimer`s Disease avaldati suur uuring, milles uuriti ülekaalulisuse ja aju düsfunktsiooni seoseid. Teadlased analüüsisid enam kui 17 000 inimese ajukuvamispilti, millega mõõdeti verevoolu ja aju aktiivsust.

Aeglane verevool on esimene ajukuvamisnäitaja, mis ennustab Alzheimeri tõbe. Antud näitaja on seotud ka depressiooni, ADHD, bipolaarse häire, skisofreenia, ajutrauma, sõltuvuse, enesetappude ja teiste haigustega. «See uuring näitab, et ülekaalulisus või rasvumine mõjutab tõsiselt aju aktiivsust ja suurendab nii Alzheimeri tõve kui ka teiste psühhiaatriliste ja kognitiivsete häirete riski,» selgitas juhtivuurija Daniel G. Amen.

Teadlased analüüsisid erinevate kaalukategooriate puhul verevoolu kiiruse silmapaistvaid muutusi pea kõigis ajupiirkondades. Tulemused registreeriti nii puhkeolekus kui ka siis, kui patsient tegeles keskendumist nõudva ülesandega. Leiti, et just Alzheimerile haavatavates ajupiirkondades – oimu- ja kiirusagaras, hippokampuses, posterioorses vöökäärus ja precuneus'es – oli vähenenud verevool seonduvalt kaaluga.

Ajakirja asetoimetaja doktor George Perry sõnul on aktsepteerimine, et Alzheimer on eluviisi haigus, mis erineb vähe teistest vanusega seonduvatest haigustest, tähtsaim läbimurre sel kümnendil. Dr Amen ja kolleegid näitavad kõnekaid tõendeid, et ülekaalulisus mõjutab aju verevarustust ja soodustab Alzheimeri tõve teket. Uuring rõhutab, et ülekaalulisust tuleb alati arvesse võtta mis tahes sekkumistes, mille eesmärk on ajufunktsiooni parandada.

Kuigi uuringu tulemused on muret tekitavad, on siiski lootust. Dr Amen lisas: «Üks tähtsamaid õppetunde, mille oleme 30 aasta jooksul funktsionaalse ajukuvamise uuringuid tehes saanud, on see, et aju saab paremaks muuta, kui panna inimesed tervendavasse keskkonda ajule tervislikke harjumusi omaks võtma, näiteks tervislik ja kalorite poolest läbimõeldud toitumine ning regulaarne füüsiline aktiivsus.»

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada