Üllatav faktor, mis vähendab luutihedust

Üllatav faktor, mis vähendab luutihedust

Negatiivsed emotsioonid ja stress võivad mõjutada luutihedust. Uuringust on selgunud, et stress vähendab luutihedust ning suurendab vigastuste riski.    

Teadlased jälgisid enam kui 11 000 naise tervist ning leidsid, et neil naistel, kellel olid  tööl ja kodus pingelised suhted, oli kuus aastat hiljem väiksem luutihedus. Naistel paluti täita katse algul küsimustik, milles tuvastati nende stressi tase. Luutihedust mõõdeti katse algul ning kuus aastat hiljem. Tulemustest selgus, et mida suurem oli stress, seda väiksem oli kuue aasta möödudes luutihedus. Katses arvestati teisi elustiilifaktoreid nagu vanus, kaal, suitsetamine, alkoholi tarbimine ja haridustase ning majanduslik seis.

Stressi toimel on veres suuremas koguses stressihormooni kortisooli, mis mõjub luutihedusele halvasti. Stress võib häirida toitainete omandamist. Organism omandab tsinki, B-vitamiine, C-vitamiine ja magneesiumi suure stressiga märksa halvemini. Mineraalid nagu tsink ja magneesium on tervete luude seisukohast äärmiselt tähtsad. 

Kortisool mõjutab ka hormonaaltasakaalu ning kilpnäärme toimimist. Selle toimel võib organismis väheneda östrogeeni ehk naissuguhormooni kogus. Liiga väheses koguses östrogeeni kiirendab luude hõrenemist.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada