Mida peab sisaldama reisiapteek?

Mida peab sisaldama reisiapteek?

Olenemata sellest, kas reisitakse päikest nautima või suusapuhkusele, peab kaasa pakkima mõningad esmaabivahendid ja ravimid. Seejuures tuleb arvestada reisijate vanusega, sellega, kas reisitakse koos lastega, ning ka võimalike krooniliste haiguste esinemisega, kirjutab pereõde Angela Eensalu-Lind ajakirjas Apteeker.


Viited: reisiapteek

Reisiapteeki kokku pannes on soovitatav kaasa võtta desinfitseeriv vahend lahuse või pühkelappidena käte puhastamiseks. Lisaks probiootikumid, mida tegelikult võiks hakata võtma juba mõned päevad enne reisile minekut ning tarvitada kogu reisi jooksul. Seda põhjusel, et kui reisitakse teise kultuurikeskkonda, erineb ka toit eeldatavasti tavapärasest, probiootikumide tarvitamine aga aitab ennetada sooletalitluse häireid. Lisaks peaks juba tekkinud kõhuvaevuste leevendamiseks kaasas olema näiteks söetabletid ja loperamiid.

Kliimamuutusest tulenevalt võib reisil esineda ninakinnisust, kerget nohu, köha, peavalu ning allergilisi reaktsioone. Nende nähtude jaoks peaks reisiapteek sisaldama meresoolalahust, paratsetamooli, ibuprofeeni ning allergiat leevendavat ravimit.

Pereõe töös esineb üsna sageli situatsioon, kus patsient pöördub enne reisi vastuvõtule ja soovib  antibiootikumiretsepti, sest tekkinud on kartus reisil haigestumise ees. Ennetavalt antibiootikume aga ei määrata. Sellistel puhkudel on väga oluline nõustamine ja selgitamine, et vajadusel saab abi ka reisil olles kohaliku arsti poole pöördudes, kes otsustab edasise ravi.

Kui tegemist on reisiga, kus plaanitakse sõita ka väljapoole kuurorti loodusesse ja võib eeldada suuremaid ohtusid, on kindlasti vajalik ka putukatõrjevahend. Mõttekas oleks valida selline toode, millest on lisaks sääskedele abi ka parmude ja puukide rünnaku vastu.

Kindlasti peaks reisiapteek sisaldama kergemate vigastuste esinemise korral haavapuhastuseks lahust, plaastreid ja haavasalvi. Venituste, nikastuste korral on abiks külmageel. Külmageeli võib kasutada ka jalgade turse leevendamiseks, mis võib tekkida juhul, kui liikumiskoormus on tavapärasest suurem. Vajalikuks võivad osutuda ka erineva suurusega villiplaastrid, et leevendada juba tekkinud vaevusi ja vältida võimalikke põletikulisi protsesse, mis võivad reisi ebamugavaks muuta.

Kui reis viib soojale maale, siis ei tohi unustada päikesekreeme, mis võiksid olla erineva kaitsefaktoriga ning kindlasti peaksid kaasas olema eraldi lastele mõeldud kreemid. Kui aga juhtub, et siiski tekib päikesepõletus, on hea reisiapteegist haarata nahka jahutav geel või niisutav kreem.

Suusapuhkusele minnes võiks kaasas olla näo- ja käenahka külmetuse eest kaitsvad kreemid.

Kroonilised haigused reisil

Kui inimesel esineb kroonilisi haigusi ning ta tarvitab regulaarselt ravimeid, siis peaks ta neid kindlasti tarvitama ka reisil olles. Üldjuhul ei ole ravimite kaasavõtmine keelatud, kuid on mõningad erijuhud.

Kui tarvitatakse näiteks unerohtusid solpideem või tsopikloon, peab arst patsiendile väljastama dokumendi ravimi võtmise kohta, mille apteeker esitab ravimiametile. Ka see protseduur võib paar nädalat aega võtta, seega on oluline, et reisi planeeriv inimene tõendi vajalikkusest eelnevalt teadlik oleks.

Nimetatud nõue tuleneb asjaolust, et Schengeni õigusruumi reisimiseks on iga narkootilise või psühhotroopse aine kohta vaja kaasa võtta eraldi Schengeni tunnistus. Kui reisitakse Euroopa Liidu territooriumil, on vajalik Euroopa ravikindlustuskaardi või selle asendussertifikaadi olemasolu.

Igal reisile minejal peaks olema tehtud ka reisikindlustus, et ootamatu haigestumine reisil saaks kompenseeritud ja ei tekiks lisapingeid.

Reisiapteegi ABC

Et reis sujuks turvaliselt ja pingevabalt, on väga oluline kaasa võtta hästi koostatud reisiapteek. Inimesed, kes tarvitavad igapäevaselt ravimeid, ei tohiks reisile minnes arsti koostatud raviplaani eirata ning peaksid kindlasti kaasa võtma ka endale määratud toetavad preparaadid ja vahendid.

Reisiapteek peaks sisaldama:

·        vahend käte/naha desinfitseerimiseks;

·        ravimid kõhuprobleemide leevendamiseks;

·        valuvaigisti ja palavikualandaja;

·        külmetuse korral tarvitatavad ravimid;

·        allergiaravimid;

·        haavahooldusvahendid;

·        nahahooldusvahendid;

·        igapäevased arsti määratud ravimid.


Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada