Toidulisandite tarvitamine 20.10.22 / Toitumine ja ülekaalulisus

Külastaja küsib:

Mul on küll väga üldine küsimus, aga kuna mul puudub varasem kogemus toidulisanditega, siis sooviksin vähemasti nõu kogenematult inimeselt.

Nimelt olen ma siiani apteegis müüdavate toidulisandite tarvitamist vältinud kuna olen teadvustanud endale, et need ei asenda tasakaalustatud dieeti ning olen kahelnud toidulisandite kvaliteedis.

Olen otsustanud oma menüüsse nüüd toidulisandid lisada ning valinud välja konkreetse, loodetavasti usaldusväärse toidulisandite brändi - PharmaNord. MInu küsimus on selle kohta, et milliseid toidulisandeid võiks julgelt tarbida - ehk mitte muretseda üleküllastumise suhtes ning kas toidulisandeid tuleks tarbida kuuridena või võib teatud lisandeid võtta aastaringselt.

Pharmanordi valik:

https://www.pharmanord.ee/veebipood/tooted

Lugupidamisega

Arst vastas:

Artur Minenko

dr Artur Minenko

Toitumisterapeut

Confido tervisekeskus

Tere!
Jah, Teil on õigus, ükski toidulisand ei asenda täisväärtuslikku tasakaalustatud toitumist. Toidulisandeid saab tellida ka interneti kaudu, valikuvõimalus on suurem ja saab lugeda arvustusi teatud toidulisandite kohta, kui sel moel ei ole võimalik, siis saab osta apteegist, kuid sel juhul võib valik olla piiratud. Igal juhul tuleb lähtuda sellest, missugune toitumine Teil praegu on, milline füüsiline aktiivsus Teil on. Käimas on hingamisteede viirushaiguste periood, see on , sügise keskpaik ja lõpp, talve esimesed nädalad, veebruari lõpp-märtsi algus. Sel ajal tasub suurendada vitamiinide D ja C tarbimist, parem on võtta kurkumiini liposoomne, need imenduvad suuremas koguses kui tavalised.
On toidulisandeid, mida võetakse kuuridena, mõned neist määratakse biokeemilise vereanalüüsi abil, näiteks kolesterool, hormoonide, näiteks testosterooni vereanalüüsid. Kuur võib kesta 2 kuud ja kuu aega puhkust.
On toidulisandeid, mida võib võtta pikalt, näiteks D-vitamiin, võetakse suuremal söögikorral, tema manustamise vajadus suureneb, nagu eespool kirjutasin, hingamisteede viirushaiguste korral, pluss arvestades kliimatingimusi - vähene päikese. A-vitamiin (nägemise, tervete juuste ja küünte säilitamiseks), B-rühma vitamiinid (närvisüsteemi säilitamiseks), C (otsitud süsteem), E (toksiinide väljutamine ja vereringe parandamine), kaltsium, tsink, magneesium
Omega 3 (südame-veresoonkonna haiguste ennetamine), kuid siin tuleb alustada LDL-kolesterooli vereanalüüsist.
Tuleb meeles pidada, et osa toidulisandeid võetakse söögi ajal (A, D, E, Omega 3), osa pärast sööki (B, C), kaltsiumi ja magneesiumi õhtuti. Annustamine on samuti oluline ja sõltub elustiilist, toitumisest ja stressi tasemest ning sellest, milline on hetkel tervis, saab võtta vitamiinide vereanalüüsi ja edasi ei tee paha toitumisnõustaja konsultatsioon