Osteoporoos 22 aastasena 20.08.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Mul diagnoositi luudehõrenemine 20 aastasena kui hakkasin esimest ja esialgu ainust last sünnitama, õnneks avastati asi ja arst ütles et mul on luud umbes sama hõredad ja läbi nagu 75 aastasel, et minu vanuses olevat see suhteliselt harvaesinev et nii kaugele on asi arenenud. Sellest tulenevalt tehti mulle keiserlõige. Nüüd paar küsimust.
1) kas mul on veel võimalik ise lapsi saada ja sünnitada ilma oma luudele lõplikku põntsu panemata, kuna rasedus mõjub luudehõrenemisele halvasti ja sünnitusel võivad luud murduda (miks mulle keiser tehti).

2) milline ravi oleks sellise kiire hõrenemise puhul vajalik, mis rohi ja kas seda saab ilma retseptita või tasub retseptirohi hankida?

3) Peamine küsimus, et kus ja kuidas ja mis tasu eest saab luudehõrenemise taset muuta? kui see tasuline on üldse.

Luid ma veel murdnud pole, tegelen väga aktiivselt spordiga ja ei suitseta, olen karsklane. Aga röntgen oli üsna halb, uut lähen tegema järgmisel kuul.
Tänud ette juba vastamise eest

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!

Kui luuhõrenemine diagnoositi Rö-pildi põhjal, siis ei saa seda eriti tõsiselt võtta. Luude tihedust määratakse densitomeetriga.
Nüüd vastused:
1. Rasedus ei mõju luudele halvasti. Hormonaalne tase raseduse ajal on igati soodne luudele.
Teadmata on põhjus, mis on viinud luuhõrenemisele ( kui seda üldse on...)
On teid uuritud mitmete haiguste osas ( kilpnäärme, neerupealise jm)?
Mis on teie kehakaal? Kas te ikka sööte korralikult jne. Siin oleks vaja palju täpsustada.
2. Kui on tegu luuhõrenemisega, siis tuleb eelkõige ravida haigust, mis sellise seisundi on põhjustanud. 22-aastasel ei teki luuhõrenemine põhjuseta. Sagedaseim põhjus selles eas naistel on näljutamine( ehk anoreksia)
3. Veelkord: kõigepealt selgitada põhjus ja seejärel alles ravi.

Pöörduge perearsti poole, kes suunab teid densitomeetriasse ( luutiheduse täpseks määramiseks). Kui on tõesti luuhõrenemine, siis tegeleb teiega edasi densitomeetria kabineti arst.