osteoporoos 22.11.04 / Reumatoloogia

Külastaja küsib:

Olen 33 a-ne naine, kes vaevleb juba pikemat aega alaseljavalude käes. Täiesti juhuslikult avanes võimalus määrata luutihedust (hüppeliigese prk-st) ja tuli välja, et see on 1,6 ühikut madalam normist (79%). Kas peaksin sellele näitajale mingit erilist tähelepanu pöörama või midagi olulist ette võtma? Võin öelda, et piimatooteid olen pidevalt väga palju tarbinud ja liikunud olen ka mõõdukalt. Emal on mul väga tugev osteoporoos, mis avaldus peale menopausi. Kas on võimalik (ja vajalik) üldse midagi ette võtta?
Ette tänades
Kai

Arst vastas:

dr Kati Otsa

Reumatoloog

Erakliinik Reumed, Tallinna Keskhaigla reumatoloogia osakond

Tere!
Laske mõõta luutihedus suure dexa-aparaadiga (densitomeetria) lülisamba piirkonnas. Sellised aparaadid on suurte haiglate juures olemas ( Tartu, Ida-Tallinna keskhaigla, Pärnu + Pärna erakliinik Tallinnas).
Sageli väikeste aparaatidega mõõtmine ei anna õiget tulemust.
Kui luutiheduse langus kinnitub suurel aparaadil, siis densitomeetria kabineti arst korraldab ka vajaliku ravi.