Loote kuulmine ja teise teemana vereproovide arv raseduse jooksul 22.11.15 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere!
Olen 24. nädalat rase ja umbes sel ajal peaks olema loote kuulmine arenenud täiskasvanu kuulmisele enam-vähem vastavaks. Kahjuks olen ma tööl aeg-ajalt sunnitud umbes 15 minutit korraga ja umbkaudu 3 korral päevas kuulama või õigemini olema üsnagi valju muusika keskel. Püüan seda võimalusel vältida, kuid alati ei õnnestu. Vahel on muusika lausa nii vali, et tekib automaatne soov ruumist põgeneda, kuid olen olnud sunnitud kohale jääma. Kuivõrd võib ikkagi öelda, et loode kuuleb helisid samaväärselt täiskasvanuga - ta on ju siiski vee sees, mis peaks helisid mingil määral summutama? Kui mul läheb vesi kõrva, ei kuule ma praktiliselt midagi. Küsin sellepärast, et olen oma lapsukese kuulmise pärast mures, samas dekreedini on veel aega, seega ei saa mina veel mõnda aega helide valjuse üle otsustada.
Teine küsimus puudutab raseduse ajal tehtavate vereanalüüside arvu. 20. nädalal tehti nii vere- kui ka uriinianalüüs ning mõlemad olid korras. Eile aga juhtus tänaval intsident, kus keegi ebaadekvaatne võõras inimene sammus äkki minu juurde ja köhatas 4 korda mulle tugevalt sõna otseses mõttes näkku (muidugi kätt või varrukat ta suu juurde ei pannud). Sellega see kummaline intsident lõppes. Inimene nägi välja paadialune. Nüüd mõtlen ja muretsen, et äkki oli tegemist tuberkuloosihaigega? Ei välista ka tahtlikku nakatamispüüet, sest ta tegi neid tugevaid köhatusi demonstratiivselt, selles pole mingit kahtlust, ta tundus lisaks üsna agressiivne, seega ma olen õnnelik, et niigi kergelt pääsesin. Kas raseduse ajal tehakse vähemalt veel üks vereproov ja kas selle kaudu uuritakse ka lisaks tuberkuloosi olemasolu või seda peaks eraldi küsima?
Olen Teile tänulik vastuste eest! Tänan ühtlasi ka vastuse eest, mille mulle paar kuud tagasi andsite (see puudutas šokolaadide võimalikku alkoholi sisaldust). Rahustasite mu ideaalselt maha. Aitäh Teile!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere, Muusika osas te ei peaks muretsema, laps tõesti kuuleb, aga mitte nii nagu teie vahetult ruumis viibides seda kuulete. Pigem on võimalik, et hoopis teie jaoks selline vali muusika on häiriv. Paadialusega kohtumine oli kindlasti väga murettekitav. Seda ei saa ju välistada, et see inimene oli tuberkuloosihaige või ta lihtsalt tahtis teid hirmutada. Vereproove tehakse kindlasti raseduse hilisemas ajas, kuid rutiinselt tuberkuloosile ei tehta kui selleks põhjus puudub. Antud juhul võite kindlasti rääkida oma günekoloogile või siis perearstile. Perearst võiks konsulteerida ka infektsionistiga.
DRKadastik