aja jooskul süvenenud alkoholism 21.04.02 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Mu väga hea tuttav (üle 45-aastane meesterahvas) on alkoholisõltuvusega hädas umbes kümmekond aastat, kuus aastat tagasi läbis ta Tallinna Psühhoneuroloogiahaiglas lühiajalise (2 nädalase) sõltuvusravi. Tema elu on ebastaabilseks muutunud (paljuski on see tingitud tema alkoholisõltuvusest). Viimase kolmveerand aasta jooksul on alkoholitsüklid muutunud järjest sagedastemaks. Hetkel on ta tsüklist väljas, kuid elukoha mured on suured. Siiani olen hoidunud teema otsesest jutuks võtmisest (minu viga, aga pelgasin liialt tema ellu sekkuda). Täna rääkisime teemast väga rahulikult (jõudsime selleni läbi selle, et tema küsimise peale oma isast rääkides tunnistasin, et mu isa elu takerdus viinast tingitud nõiaringi) ja ta tunnistas, et probleem on tal pikaajaline ja tõsine. Mina omalt poolt lubasin uurida erinevaid ravivõimalusi. Minu küsimus aga on selline - kuidas edasi käituda, et ma pealekäimisega asja ära ei rikuks.

Tänan nõuande eest ette.

Arst vastas:

dr Jaanus Mumma

Psühhiaater

Tallinna Wismari Haigla

Tere!

Kui Teid juba jutule võeti sel teemal,siis tuleks jätkata.Napsimehed on mõnes mõttes nagu lapsed,keda tuleb ka veidi surkida ja püüda mõjutada.Mõnele annab tulemuse leebe ja kavaldav surve,kuid teisele hoopiski karmimad ja ultimatiivsemad.Osadele aga ei mõju miski.Inimesed on väga erinevad.

Esimene positiivne samm on probleemi tunnistamine ja sealt saab edasi minna.

Sama on sõltlaste motivatsioon väga ebapüsiv.

Ravivõimalusi ja meetodeid on mitmeid.Sõltuvusravi toimub peamiselt ambulatoorselt.Haiglas on vaid lühiajaline joomhoo katkestamine või muu psüühilise tüsistuse ravi.Saab ka anonüümselt tulla ravile.Esimesel konsultatioonil tavaliselt arutatakse ravivõimalusi ja leitakse patsiendile vastuvõetav variant.Vägisi peale midagi ei suruta ja ega saagi.

Vabandan vastusega hilinemise pärast

Lugupidamisega J.Mumma