hirm vee ees 18.02.05 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

tere

olen 25-aastane noormees. ja vaevaks on paaniline hirm vee ees. kui olin umbes 10-aastane siis mu onupoeg, kes oli minust mõned aastad vanem, tiris mind vee alla sügavas vees ning oleksin siis peaaegu uppunud ja sellest ajast on ilmselt sisse kodeeritud hirm uppuda. seega on igasugune vette minek võimatu. näiteks kui dushi all käin, siis olen sunnitud rätiku kogu aeg käeulatuses hoidma, sest kui vesi läheb näkku, pean kohe nägu kuivatama. jalgupidi näiteks saan vees käia, aga kui vesi ulatub kuskil nabast ülessepoole, siis on juba probleem. tunnen, et rõhub ja sellest võib tulla täitsa paanikahoog, kus on raske ennast kontrollida.

mõnikord tekib samasugune hirm ka ilma veeta. näiteks mõnikord kui mu tüdruksõber mind kallistab, siis tekib kerge paanikahoog, et nagu rõhub kuidagi ning mõnikord ärkan ka öösel tundega, et kuidagi pitsitab või rõhub.

kas sellistest hirmudest vabanemiseks on psühholoogi/psühhiaatriga vajalik vestelda, või on neist kuidagi ise võimalik vabaneda? ja kui on, siis kuidas? tüdruk mul on paar korda pakkunud, et võtame käest kinni ja proovime tasapidi kuskil meres, kus aeglaselt läheb sügavamaks. et ei hüppa kohe vette muidugi, aga et tasapisi mitu korda käies ja tema julgustab kõrval. kas see võiks aidata? ise ei taha hakata proovima, kui ma ei ole kindel, et see mõjub.

siin lugesin muude hirmude alt, et mõned raviteed aitavad üldiselt hirme vähendada, millised raviteed? ja kas need ka veekartuse vastu aitavad? sest veekartus tundub rohkem selline kodeeritud hirm olevat, mitte niisama närvidest jms?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Psühhiaater saab aidata: annab juhiseid, veidi arstirohtu, et liigsest ärevusest vabaneda ning näpunäiteid psühhoregulatsiooniks.
Esiteks, psühhiaater.
Teiseks, karastamise printsiip e samm-sammult probleemiga harjumine, harjutamine (võtame käest kinni ja proovime tasapidi kuskil meres, kus aeglaselt läheb sügavamaks).
Kolmandaks, psühhoregulatsioonivõtete omandamine ning rakendamine.
Kehalised harjutused ning vabamüügi rahustavad teed on loomulikult kasulikud. Proovige ja leiate endale sobivaid . Reegel - üle 3-4 nädala ei maksaks ühte raviteed järjepanu tarvitada.
Täis "buliimset" isukust hankige endale Teile sobivaid vaimukarastusnippe.
Fr. Nietzsche - mis mind ei hävita, see teeb tugevamaks!
Mõnusat karastumist,
Jüri O.-M. Ennet