Halb olla 07.03.19 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere. Mul on juba viimased 4 kuud olnud halb olla. Vahepeal on parem, vahepeal on halvem. Halb hakkab olla enamasti peale sööki, vahepeal juba poole söömise ajal, mõnikord isegi kuni tund peale sööki. Tühja kõhuga enamasti mingeid kaebuseid pole. Aga on olnud ka kordi, kui hakkab paha ja ma ei seostaks seda kuidagi söögiga. Halb olemise all mõtlen ma, kolmnurgast kiirguvat ebameeldivustunne, mis on kuni kurguni välja. Täpsest asukohast ei saa aru ja ei oska kuidagi seda tunnet seletada, aga vahest võib ikka väga kohutav hakata olla sellest (olen 2 korda EMO-s käinud). Kurku tekib nagu tükitunne või lihased tõmbuvad kokku ja ajab iiveldama, aga päris oksele pole veel siiani hakanud. Tekib nagu ärevus kolmnurka, millest ei saa lahti ja mis teeb enesetunde väga kehvaks ja nii peaaegu iga päev. 4 kuu jooksul on mitu korda nädalaks söögiisu täiesti ära kadunud ja põhimõtteliselt sunnin end sööma. Hommikuti ärgates on jalgades selline nõrkuse või liblikate tunne. Valu ei ole kuskil. Olen varem tundnud kõrvetisi ja ei ole selle moodi. Ei tunne, et oleksin väga stressis või ärevuses (perearst arvab, et seotud sellega), ainult see olukord ajab mind stressi. Kõige halvemad korrad on olnud, kui pean sõitma bussiga, autoga, istuma teatris, kinos, kuskil kust ei saa väga liikuda, mis arvatavasti tõesti on mul peas kinni. Enne selle probleemi tekkimist käisin reisil Indoneesias ja jäin seal haigeks ning köha kestis umbes kaks kuud ning kuu peale köha kadumist tekkis see probleem. Perearst ei usu, et sellega kuidagi seotud oleks. Tean, et see kõik on kummaline ja sümptomid segased, aga ei oska enam midagi teha. Perearst soovitab käia gastroenteroloogi juures, gastroenteroloog ütleb, et mul ei ole midagi viga, aga reaalselt on mul ikkagi halb olla ja see segab mu igapäeva elu tõsiselt. Koguaeg mõte sellel "haigusel" ja internetist juba nii palju suutnud lugeda igasugu asju, kasvajatest südameprobleemideni välja. Mis see kõik võib olla ja mis ma tegema üleüldiselt tegema peaksin, et probleemile lahendus leida?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Olete noor mees ja Teid on uuritud põhjalikult. Saan aru, et ainsa leiuna on hooti kõrge bilirubiini tase- minu mõte liigub Gilberti sündroomile. Kuid see ei ole haigus, pigem ainevahetuse omapära, mida pole vaja ravida. Teine mõte mis tekib on haigusärevus, üks ärevushäire võimalustest. Ei kiirustaks rahustite ja antidepressantide, sealhulga fenobarbitaali neelamisega, soovitan asjatundliku psühholoogi külastust ja pikemat ravi. Õpite aru saama oma vaevuste lähtest ja kuidas sellega ise toime tulla.
Nii ma arvan.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi