stressi seos kõrge kolesteroolisisaldusega veres 27.01.04 / Perearst

Külastaja küsib:

59. a.N.. Elu on olnud juba vähemalt 6aastat maksimaalse negatiivse stressiga: ööd ja päevad. Rahulikust magamisest võin ainult unistada ja seda ei saa olema niipea. Olen olnud suhteliselt terve ja suutnud tööl oma pingeid välise hea tujuga varjata.
Märkasin aga, et silma alla hakkab kogunema kolesteriinilaiguke. Mõõtsin esmakordselt elus kolesterooli ja see oli 10, 5.
Lugesin dieedipidamisest, kuid minu jaoks tähendaks see esiteks vaevaga saavutatud normaalse kehakaalu kaotamist ja teiseks lisastressi söögiprobleemiga, sest olles niigi üsna vähese söömaga, ei tea, mida sellest vähesestki välja jätta.
KÜSIMUS
1)Kas kestev stress võib olla minu kolesteroolitõusu põhjuseks? Netikirjanduses seda ei mainita.
2)Kas seda kolesteroolitaset üldse võtta tõsiselt kui tervisehäireid pol?

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere
Teie muret lugedes tekkis minul mõte hoopis kilpnäärme patoloogia suhtes mida võib stress teatud puhkudel küll esile kutsuda. Mõtlen nimelt kilpnäärme alatalitlust. Kolesteroolinumber on nii kõrgre, et kohe kindlasti peaks seda uurima ja ravima. Kui kilpnäärmetestid on korras, siis kuidas on lood ema ja õdede, ka laste kolesterooliga. Võimalik on perekondlik hüperkolesteroleemia.
Ja muidugi võitlus stressiga. Teie ei saa ainult kogu maailmaraskust kanda, jagage seda ikka teistega kah.
Soovitan esimese käiguna perearsti konsultatsiooni, kus saate kõike eelmainituid teemasid täpsemalt arutada.
Head tervist soovides Madis Veskimägi