B-viirushepatiidi vastu revaktsineerimine täiskasvanuna 27.11.16 / Nakkushaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Nimelt kuna olen asumas haiglasse tööle, pidin läbima töötervishoiuarsti juures läbivaatuse. Vereproovist võeti b-hepatiidi antikehad (tulemus: HBs Ab QN 52.1 (>10.0 Positiivne U/L) ning suunati mind nakkuskabinetti HBV vastaseks vaktsineerimiseks. Kirjandust uurides olen leidnud, et 3 annuseline vaktsineerimine b-viirushepatiidi vastu peaks tagama immuunsuse 22 aastaks, kuid minul on eelnevast vaktiseerimisest möödas vaid 9 aastat. Vaktsineeriti 2007 aastal 3 annuselise skeemiga (kõik annused 0,5ml) NB! Sünnitusmajas vaktsineerimist b-hepatiidi vastu ei toimunud - nii väidab vähemalt immuniseerimispass. Kuna olin 13-14 aastaselt põhimõtteliselt juba täiskasvanu mõõtu ja tugevalt ülekaaluline, siis kas mulle ei oleks pidanud manustama 1,0 ml või antud vaktsiini efektiivsus ei olene kaalust ega arengust? Minu küsimus olekski, et miks minu antikehade tase võib praeguseks olla juba nii madal? Millisest tasemest algab siis tugev kaitse b-hepatiidiviirusesse mitte nakatumiseks?

Tänan ette

Arst vastas:

Aino Rõõm

dr Aino Rõõm

Infektsioonhaiguste arst

Ida-Tallinna Keskhaigla

Tere!
Teil on immuunvastus B-hepatiidi viiruse vastu olemas ja lisadoosi te ei vaja. Kui teil toimub kokkupuude B-hepatiidi viirusega, siis aktiveeruvad mälurakud ja viirus toimib booster doosina ning antikehade hulk tõuseb ja viirus seotakse antikehade poolt. Praeguste andmete alusel püsib B-hepatiidi viirusevastane immuunsus vaktsineerimise järgselt pikka aega ja kui vastus antikehadena on tekkinud ja kontrollitud, siis hilisemat lisadoosi te ei vaja. Vaktsiini doos ei sõltu kehakaalust , seega ei omanud see tähtsust, kas te olite 12-13. aastaselt ülekaaluline. Kõigil vaktsineeritutel ei teki 3 doosi vaktsiiniga antikehi ja selletõttu neile tehakse lisa doosid ja kontrollitakse antikehade hulk veres vaktsineerimise järgselt. Kui antikehi ei ole või hulk on < 10 U/L, siis on vajalik lisa doosidega vaktsineerimine ja hilisem antikehade kontroll. Vähesel hulgal inimestest aga vaktsineerimine ei taga immuunvastust , nende töötajate puhul kui toimub kokkupuude B-hepatiidi viiruskandja verega, siis kasutatakse töötaja viirus ülekande vältimiseks B-hepatiidi viirusevastast immuunglobuliini.
Parimat soovides
Aino Rõõm