juuste väljalangemine ja liigne karvakasv 21.08.03 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

mul hakkasid juuksed välja langema ligi 1,5 aastat tagasi. Mul olid pikad, paksud heledad vöökohani juuksed ja kõik minu tuttavad imetlesid ja kadestasid neid. Praeguseks olen saanud poole lühemad, poole õhemad ja juuksed, mis on poole pealt ära murdunud ja langemine ei anna järgi. Õeldi, et tegu võis olla selles, et ma vahetasin elukohta. Tulin maalt tallinnasse ja siis elasin aasta saksamaal. Võis olla veest tulenev erisus jne. Mina seda ei usu? Kas see võis olla tingitud sellest, et mul on suguhaigus. Nimelt enne saksamaale minekut olin vahekorras mehega(ainuke mees,kellega olen olnud) ja siis tagasitulles ka... siis avastasin, et olen rase ja tulemuseks oli abort ja teadasaamine, et mul on HPV! Ma polnud varem naistearsti juures käinud ja sain koos rasedusega teada,et on haigus.Seega ei tea, millal selle sain, kas aasta, kahe eest või selle aasta alguses.Õeldakse, et see ei tekita mingeid valusid jne, aga minul on küll kummalised valud jne. Nüüd kui mul on teine poiss, ütles ta, et mul on kummalised tükid tupes... (olin esimest korda vahekorras teise kutiga).Arst ütles, et kontrollile tuleks novembris, aga ei tea nüüd ise ka, mida teha. Kuidas õelda sellele teisele poisile, kellega olen- tead, olin rase, katkemine ebaõnnestus(piinab kohutavalt ja nutan tihti,et tegin abordi)ja siis on mul veel haigus ka ja kondoomita vahekorrast võid ainult unistada!? See oleks ju lõpp!

Miks mul hakkasid ka selle aasta jooksul nibude ümber karvad kasvama! KAs neid on võimalik eemaldada? Olen seda teinud, tõmmates juurtega välja,aga selle tulemus on veel kohutavam- pikad karvad jne... tahtsid ka raseerida enda suguelundite karvu- aga kuidas seda teha, sest nüüd on läinud ümbrus punetama ja sügeleb?! Kas see võib olla hoopis sellest viirusest,mida kannan?! Kas võib olla üldse nii ka, et mõni ei saagi end altpoolt raseerida,sest lihtsalt nahk ei talu seda! Poiss võib nii arvata, et ei hoolitse enda eest piisavalt..

Kas te oskate õelda, kas HPV viirust meestel on võimalik kindlaks määrata kui ta on vaid viiruse edasikandja?!!?!?! Kas mina saan olla poisiga kondoomita vahekorras või on see tõesti ainult unistus? KAs ma peaksin tegema kindlaks selle, milline viiruse tüüp mul on, et teada saada, kas on oht jääda emakakaelavähki?!!!

Vastust ootama jäädes

kadi

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere Kadi!
Alustaksin Teie kirja algusest, ehk siis juuste väljalangemise probleemist. Sageli on see tingitud stressist ja Teie puhul ma just seda kahtlusangi. Sest ega see linna minek nii kerge polegi. Pean tunnistama, et ma isegi olen seda läbi teinud, küll aastaid-aastaid varem ja ülesaamine võttis aega. Aga nüüd Teie murede juurde, arvan seega, et see juuste väljalangus peatub. Teil on puudus positiivsetest emotsioonidest ja mõtetest.
Jäi mulje, et olete veel nooruke, esimene vasikas läheb ikka aia taha. Esimeses suhtes aga peitus kindlasti ka päris palju meeldivat (seda kasvõi füüsilisel tasandil), seega soovitangi Teil esmajärjekorras just sellele mõelda.
Viiruse avastamine oli väga tähtis. Kuna papilloomiviirusi on üle saja tüübi, siis on vaja kõigepealt kindlaks teha viiruse tüvi. See viirus on kiire edasi kanduma, aga ravimisega jäädakse hätta. Ometi ütlen rahustuseks, et haigus ei takista Teil suguelu elamast ega rasestumast. Teile endale kõige parem oleks sellest mitte mõelda kui haigusest. VÄGA sageli saab organism HPVst võitu!

Mehed on viiruse edasikandjad, kuid haigestuvad ise väga harva. Neile pole ravi tegemine võimalik.
Nakatumine ei tähenda vee haigestumist emakakaelavähki (haigestumise protsent on 0.1)! Günekoloog võtab Teilt vähiproovi, vastavalt viiruse riskile, tuleb Teil kontrollis käia ja ega see käimine ju tükki küljest võta, kindlasti on kõik korras. Korra ma juba mainisin, et Teie vanus ei ole arvatavasti eriti suur, riskigrupi peamised liikmed on üle 35-aastased naised. Ohuteguriteks vähi puhul on nakatumine teistesse suguhaigustesse, suur seksuaalpartnerite arv.
[PS. kondoomi kasutamist soovitan ma praegu selgemate tulemuste saabumiseni jätkata.]

Tundub, et liigset karvakasvu Teil ei esine. Nibude ümbruse karvad peate eemaldama väga ettevaatlikult ja nende igaveseks eemaldamiseks otsest vahendit pole. Välissuguelunditelt karvade raseerimine lõpeb punetava ümbusega väga sageli, soovitan Teil kasutada vastavat vahtu, mida saab osta apteegist, samuti peaks epilaator olema korralik (mitte vana ja korduvalt kasutatud ning mitte see kõige odavam 10-kroonine variant), reseerimise järgselt kasutage pehmandavaid kreeme. Ärge kindlasti jätke reseerimise ära, sest hügieen on siin väga tähtis.

Noormees peab olema Teie usaldusalune, inimene, kellega saab kõigest rääkida. Kuna ta arvatavasti sai aru, et ta polnud Teil esimene, siis on sellega seoses asi kohe ka kergem. Te olete noor täisväärtuslik inimene, kes jõuab oma elus veel kaugele. Ja seda ei takista ükski mõistmatu inimene ega ka haigus (mis võibolla on väga minimaalse riskiteguriga). Teie noormees peaks end asetama Teie olukorda, kui tema on saanud kelleltki teadmata suguhaiguse ja on nüüd leidnud kellegi, kes on hea, ilus ja tark, aga ta ei tea, mida teha. Valitsema peab mõistmine ja ma loodan, et Teie puhul nii ka asi laheneb (aga soovitan seda mitte teha esimese ropsuga, et nii nüüd ongi, vaid tasapisi maad sondeerides, sest siis oskate just need õiged olukorrale sobivad sõnad leida). Arsti juurde minge novembris kindlasti, seniks aga nautige suve lõppu ja kuldset sügist!
Tervitades,
M. Väli