Hormoonid ja juuste väljalangemine 22.02.21 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,
Avastasin, et aastal 2018 on minu digiloosse märgitud "polütsüstiliste munasarjade sündroom" (lõpetasin beebipillid aastal 2017 oktoobris), keegi mulle seda varem öelnud ei ole, kuigi olen naistearsti külastanud igal aastal. Aastal 2017 algas probleem juuste väljalangemise ja hõrenemisega, mis kestab siiani ja keegi ei tea miks. Olen 27 aastane. Käisin naistearstil veel jaanuaris ja naistearst mainis, et kõik on korras, aga digiloost nägin, et on märgitud ära "munasarja täpsustamata väärtalitlus".
Kas polütsüstiliste munasarjade sündroomist võib iseenesest terveneda? Ja kas munasarja täpsustamata väärtalitlus võib tekitada hormonaalseid häireid, millega kaasneb juuste väljalangemine?
Lasin ka ise mõned analüüsid teha synlabis. Kas oskate kommenteerida, kas need on korras:
Prolaktiin: 40 mU/L (luteaalfaas)
Progesteroon: 87 nMol/L (luteaalfaas)
Olen juba tõsiselt hädas, et nii noorena juuksed välja langevad ja üritan leida algpõhjust, millega tegelema hakata.

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Juuste väljalanguse põhjuseid on palju, sageli on põhjus geneetiline. Üks võimalikest põhjustest on PCOS. PCOS tüüpiliseks tunnuseks on harvad ebaregulaarsed anovulatoorsed tsüklid. Lisaks võib olla ka palju teisi sümptoome, milledest sagedasemad on akne, hirsutism ( liigne karvakasv) või juuste väljalangus. Polütsüstiliste munasarjade sündroomi ( PCOS) diagnoosimiseks on kindlad kriteeriumid. PCOS diagnoosimiseks ei piisa ainult ultraheli uuringul munasarjade polütsüstilisest struktuurist, sest Kõik PCO struktuuri munasarjad ultraheli leiul ei ole PCOS. PCOS kahtluse korral on vajalik testida androgeenide ehk meessuguhormoonide liia suhtes ( testosteroon, SHBG, DHEAS). Munasarja täpsustamata väärtalitluse diagnoosi alla võivad kuuluda sellised erinevat tüüpi tsüklihäired, milledel pole seost PCOS-iga. Tehtud analüüsid( PROL ja PROG) on normis. Kuna juuste väljalanguse põhjus siiani ebaselge, siis soovitan endokrinoloogi konsultatsiooni.