Polütsüstiliste Munasarjade Sündroomi (PCOS) diagnoosimine 16.12.20 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Olen 23-aastane noor naisterahvas ning sooviksin lähemalt teada saada, kuidas täpsemalt diagnoositakse PCO sündroomi?

Novembris pöördusin naistearstile, et viia läbi korrapärane PAP-uuring. Selle käigus avastati muutused emakakaelal ning tänaseks oleme jõudnud diagnoosini "mõõdukas emakakaela düsplaasia" ning "vähieelsed rakud emakakaelal".

Selle protsessiga seoses hakkasin ka ise kodus tegema uurimistööd ning otsisin rohkem informatsiooni erinevate märksõnade kohta, mistõttu sattusin sümptomeid uurides ka PCO sündroomi infolehele.

Lähemalt uurides avastasin, et paljud minu enda sümptomid (menstruaaltsüklihäired, akne, liigne karvakasv ja juuste väljalangemine) sarnanevad kangesti antud juhule. Menstruaaltsükli häired esinesid mul juba teismeeas, kus päevad käisid tihtilugu vaid kord poole aasta jooksul, üle kahe-kolme kuu jne. See probleem sai tollel hetkel lahendatud rasestumisvastaste pillide määramisega, mida tarvitasin pea 7 aastat.

6 kuud tagasi lõpetasin pillide tarvitamise ning menstruaaltsüklihäired taaskord tagasi. Eelmisel aastal avastati ka tsüst parempoolsest munasarjast.

Tõin selle teemaks ka oma naistearstiga - tema sõnul pole vajadust edasisi uuringuid teostada või ravi määrata, kuna elukaaslast mul hetkel pole ning rasestuda lähiajal ei soovi. Silmnähtavalt ma ülekaaluline samuti pole.

Endal siiski ei anna rahu, kuna kuigi PCO sündroom ise pole ohtlik siis avab see uksi palju raskematele haigustele ning kui mul peakski see olema, siis kas ei oleks kasulik, kui olen sellest teadlik juba enne rasestuda proovimist? Kas peaksin asja edasi uurima teise naistearsti juures või pole tõesti selleks alust/vajadust?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Polütsüstiliste ovaariumide sündroomi( PCOS) korral on kõige sagedasemateks tunnusteks harvad ebaregulaarsed menstruatsioonid ( saavad alguse juba teismeeas), anovulatoorsed tsüklid, akne, liigne karvakasv jt. Samas võivad esineda sellised sümptoomid ilma, et saaks diagnoosida PCOS-i. PCOS diagnoosimine ei ole keeruline. PCOS korral on ultraheli uuringul näha tüüpilised PCO struktuuri munasarjad (väikesed folliiklid munasarja kapsli all "kaelakee" kujuliselt). Kui ultrahelis tüüpilist leidu ei ole, ei saa diagnoosida PCOS-i. Kui ultrahelis on tüüpiline PCO pilt, peaks edasi uurima, kas tegemist on PCOS-ga. PCO leid ultrahelis ei tähenda sugugi alati PCOS diagnoosi. PCOS korral on tegemist androgeenide e. meessuguhormoonide liiaga, mida on võimalik hinnata hormoonanalüüsidega ( testosteroon, DHEAS, SHBG) , lisaks on PCOS korral tüüpiline munasarjade funktsiooni reguleerivate hüpofüüsi hormoonide LH ja FSH suhte muutus ( LH liig ja FSH madal tase). Hormoonanalüüse saab määrata nii naistearst kui perearst. Olete ise palju uurinud PCOS kohta. PCOS korral on tõesti suurem risk haigestuda diabeeti ja südame-versoonkonna haigustesse, seda eelkõige just ülekaalulistel naistel.
Heade soovidega,
Katrin Seidelberg