Kollaskehahormoon, östrogeen, juuste väljalangemine 02.10.10 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere,

Minu mure seisneb selles, et mul hakkas u. 15-aastaselt juukseid välja langema, lisaks ka akne probleem, tsükkel ebaregulaarne, menstruatsiooni ajal tihti valud ja palju verd. 17-aastaselt hakkasin tarbima pille, siiani olen tarbinud Marvelon, Diane 35, Jeanine pille ja nende abil sain ka akne ja tsükli korda ja ka valud kadusid. Küll aga juuste väljalangus jäi, käisin nüüd endokrinoloogi vastuvõtul, analüüse hormoonidest ei võetud. Doktor oli arvamusel, et meessuguhormooni ei tohiks ülekaalus olla, kuna puudus liigne karvakasv ja vb muud tunnused selleks, olen ka rinna poolest väga väikese korviga, seetõttu oli arvamus et östrogeeni puudus, see pole tasakaalus. Seni kasutatud pillide asemel kirjutati asendushormoonid.
Nüüd siis uurisin hormoonide teemat ja avastasin, et pruun paksem voolus iga kord enne menstruatsiooni polegi normaalne nähtus, aga minul see esineb ja juba aastaid. Nagu mõistan, võib see viidata, et kollaskehahormooni vähe? Sain aru, et seda ravitakse sageli Duphastoniga, mida ka endokrinoloog mulle kirjutanud oli. Kindlasti panen günekoloogi juurde aja, et minna ja uurida, aga peab ju järjekorda ootama. Kasutasin 2 nädalat divigeli (määrisin erinevatdele käevartele) ja 10 päeva Duphastoni, nüüd olen tabletivabal perioodil ja ootan päevi, et uuesti peale hakata. Kõik see asi uus minu jaoks. Aga mida ma peaks tegema kui päevad algavad, kas hakata edasi kasutama asendushormoone, ja loota, et see Duphastoni annus parandaks ka kollaskehahormooni probleemi, kui see olemas on. Või peaks hormoonid jätma ja paar kuud ootama ning analüüsidele minema. Kas pruunikas voolus on kindlasti märk et midagi valesti? Mure et öösel "surevad" käed ära. Seda oli ka varem, aga siis ainult käelaba juures, nüüd ka terve käevars kuni küünarnukini on tuim vahel, kui öösel ärkan. Kas see normaalne? Kui kaua aega ei tohi hormoone kasutada enne analüüse, kus määratakse hormoonide taset?

Tuli pikk kiri, aga mure ja segadus tõesti suur.

Lugupidamisega

Arst vastas:

Maie Väli

dr Maie Väli

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik,Tähe ja Elite Erakliinik

Tere! Viimane variant on õige -jätke hormoonravi paariks kuuks ära ja siis m.tsükli 18.või 21.päeval kontrollida veri hormoonidele,ning vastustest sõltuvalt oleks õigem ravi määrata.Edu soovides,Maie Väli