Kilpnäärme alatalitus ja rasestumine. 03.08.18 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Olen kolme poja ema, k6ik samast abielust. Viimane poeg syndis 2013 ja 1,5 aastat tagasi tegime mehega plaani, et yks tita saab veel tulla. 2016 diagnoositi minul kilpnäärme alatalitus. Sobiva doosi leidmine on veelgi olnud raske. K6ik eelnevad rasestumised ja rasedused on olnud kerged ja komplikatsioonideta. Aasta tagasi rasestusin, kuid loode peetus kahe nädala vanusena. Esimene uh tehti alles 12-nädalal. Siis anti tabletid iseeneslikuks abordiks. Selle järgi tuli emakap6letik ja abort tehti uuesti narkoosis. Selle järgselt pole enam rasestumine 6nnestunud. Kas v6ib olla kilpnäärme alatalitus selle p6hjuseks? Kas normaalse Thyroxini doosi korral kilpnäärme talitus m6jub rasestumisele?

Arst vastas:

Katrin Seidelberg

dr Katrin Seidelberg

Günekoloog

Qvalitas Arstikeskus AS

Tere!
Kilpnäärme alatalitluse korral on vajalik pidev asendusravi adekvaatses doosis, tänu millele saavutatakse normaalne kilpnäärme hormoonide tase. Vaid siis, kui kilpnäärme alatalitlus on raviga korrigeerimata, võib see põhjustada raseduse katkemist ja vähendada viljakust. Kui kilpnäärme analüüsid on antud ravidoosiga normi piirides, siis pole antud diagnoos põhjuseks, miks rasestumine pole õnnestunud. Kui viimase poole aasta jooksul pole kilpnäärme analüüse kontrollitud, siis pöörduge perearstile analüüsideks.
Vanuses 40+ viljakus langeb. Soovitan teha ovulatsiooni teste, et täpsemalt määrata parimat võimalikku rasestumise aega. Rasestumise korral on vajalik L-thyroxini doosi korrigeerida ( raseduse ajal on vajalik ravi kõrgema annusega).