Opereerida või oodata? 18.08.17 / Naistehaigused

Külastaja küsib:

Tere!
Oli oper.2014.a lõpus emakas koos kaela ja munajuhadega (põhjuseks müoomid ja verejooksud, tekkinud aneemia). Peale seda kõik OK, veri taastus ruttu, nüüd Hgb 150 ja raud korras. Viis kuud hiljem avastati tsüst vasakus munasarjas 3,0x3,4. püsis muutusteta mitu aastat (regul. kontroll günekol. juures).Nüüd augustis 1 kord valutanud (ilmselt ise süüdi, palav ilm ja auto konditsioneer). Selgus kontrolli minnes, et tsüst peaaegu poole suurem. Alguses , kui avastati, räägiti tsüstist, nüüd liidetevahelisest vedelikust, kuna piirjooned olevat ebasümmeetrilised. Kas tõesti võib see vedelik seal mitu aastat püsida? Võetud analüüsid (kasvajamarkerid, üldveri, biokeemia) kõik korras. Munasari ise olevat ühekambriline ja struktuurimuutesteta, pahaloomulisust silmaga ei näe. Raviarsti poolt soovitatud laparoskoopiline operatsioon. Ise soovin veel oodata. Ilmselt algamas kergelt ka allavaje, kuigi arst seda ei diagnoosinud. Sellegagi tuleb edaspidi tegeleda . Siis oleks üks operatsioon ja saaks mõlemad probleemid üle vaadatud. Kas üldse ongi võimalust allavaje korrigeerimiseks, kui emakakaela pole. Võrkude kohta kuulnud palju negatiivset tagasisidet. Sooviksin Teie arvamust ; 1. kas on ikka vaja kohe opereerida, on ka võimalus, et see vedelik ise sealt ära kaob, võib ta lõhkeda, kas teda sealt punkteerida välja ei saa? 2.allavaje korrigeerimine (millised võimalused, millal seda teha, kas oodata kui tekkivad väga segavad sümptomid, või mida varem sekkuda, seda parem ?
Tänan ette vastuse eest!

Arst vastas:

Ülle Kadastik

dr Ülle Kadastik

Günekoloog

Tartu Ülikooli Kliinikumi Naistekliinik, Elite Erakliinik

Tere. kui teil vedelikukogum?/ tsüst? muret ei valmista, siis võib ju jälgida. MRT(väikesest vaagnast) uuring tegelikult eristab kas tsüst või on midagi muud. Kui tsüst, siis kuni 5cm suurust võib jälgida, kui suureneb , siis ikkagi peab opereerima. Liidetevahelise vedelikuga ei pea midagi tegema, kui kaebuysi pole. Kui allavaje, siis seda saab korrigeerida kas laparoskoopiliselt tõstes tupekönti üles või tupe kaudu. Meetod oleneb anatoomiast ja veel paljudest muudest olukordadest, kindlasti peab arvestama ka patsiendi soove. Opereerima enne ei pea, kui allavaje segab, tekivad kaebused nt urineerimisega seotud probleemid jne. Igaksjuhuks ette opereerima tupe allavajet küll vaja pole.
DR Kadastik