10-kuune laps ei suuda uinuda 22.08.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Meil on mure lapse une pärast. Laps sai just 10-kuuseks ja meil on viimase kuu jooksul tekkinud väga tõsised probleemid. Ka varem esines sageli öiseid ärkamisi lisatoidust tingitud gaaside tõttu, seejärel gaasiprobleem hakkas vähenema ja uni oli natuke paranenud, aga nüüd pärast 9-kuuseks saamist on läinud järjest halvemaks. Päevaunne panek on võimatu, vahel ongi 10h päeval üleval, ilma et suudaks ühtki korda uinuda või uinakut teha. Kuna teda on keskkond alati seganud, magab ka päevaund pimedas toas. Võime mitu tundi üritada teda magama panna ja laps justkui üritabki uinuda, aga ei suuda leida asendit või nö lihastööd välja lülitada. Voodisse pannes keerab kohe kõhuli, hakkab peput küljelt küljele keerama, jalad hakkavad kõndima, käed madratsit kraapima, vahepeal roomab peaga võredesse ja tõuseb siis istuma/püsti. Alguses hoiab pead maas, on rahulikum, aga siis hakkab järjest enam rabelema. Siis hakkab nutma, tundub, nagu tahaks magada, aga ei suuda lihastööd välja lülitada. Öösiti ärkab ca 10-20 korda, käitub täpselt samamoodi kui päevaunne panekul, lihtsalt ei lõpetagi liigutamist kuni ajab end täiesti ärkvele ja püsti. Vahel on keset ööd 2 h järjest ärkvel, proovime tagasi magama saada. Proovisime ka unekooli juhuks kui teda segab lapsevanema lähedus, aga see ei andnud tulemust, siis ta võibki lihtsalt mitu tundi röökida, hoiab võredest kinni ja hüppab voodis üles-alla, ei rahune ega lähe pikali. Aeg-ajalt rahustamas käimisel ärritus veel rohkem. Kui on õnnestunud magama panna, siis ikkagi nii, et lapsevanem hoiab kätt seljal ja rahustab... Aga mõni päev tõesti ei tule ühtki uinakut. Kui uinakusse jääb, siis reeglina ärkab 40 minuti järel. Muidu enne magas 2 päevaund, mõlemad 1h 20 minutit pikad ja u 11h ööund. Päeval on muidu füüsiliselt väga aktiivne, ei püsi sekunditki paigal, koormust saab piisavalt. Laps on rinnapiima toidul ja lisatoitu sööb päeva jooksul seni väga vähe - pigem maitseb ja sööb korraga 1-2 suutäit. Oleme palunud arstil kontrollida B12, aga arst ei näe vereanalüüsideks põhjust. Meile tundub, et lapsel on füüsiliselt midagi viga, mis ei lase uneolukorral kuidagi paraneda. Ma ei oska seda muud moodi kirjeldada kui et ta ei suuda oma lihaseid välja lülitada, isegi kui on juba väga väga väsinud ja tahaks uinuda. Kas see tundub teile normaalne?

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lastel on uneprobleeme sageli ja enamst ei ole nende taga mingisugust haigust, lihtsalt lapse arengus on selline periood. Unehäired võivad tekkida näiteks pärast haigust, elukorralduse muutust, seoses hammaste lõikumisega jne. Unele on iseloomulik tsükliline kulg, st sügava une perioodid vahelduvad kergema unega ja ärkamistega. 10-kuusel lapsel kestab üks unetsükkel ca 60 minutit. Tavaliselt on aga ärkamised lühiaegsed ning laps uinub kiiresti ja ise, nii et vanemad ei pane väikseid ärkamisi tähelegi. Tavaliselt laps uinub uuesti iseenesest, kuigi ta võib natuke häält teha ja niheleda enne uuesti magama jäämist. On täiesti tavaline, et laps ärkab öise une ajal kuni 5-8 korda. Kui aga tekib unehäire, siis laps ei suuda enam ise uinuda. Siis peab õpetama last iseseisvalt uinuma, nii päevasel ajal kui ka öiste ärkamiste ajal. Enne magama minemist tehke mingi kindel rituaal –soe vann, laul, üks muusika, unejutt, silitamine vms. Kindel rituaal valmistab lapse ette magama minemiseks ja soodustab uinumist. Uinumisprobleeme on kindlasti sagedamini, kui laps on üleväsinud. Seepärast on hea, kui lapsel on kindel päevarežiim ja ta läheb kindlal kellaajal magama. Magamistuba olgu pime (nagu Teil ongi), sobiva temperatuuriga (pigem jahedam kui palav), õhurikas ja vaikne.Öise ärkamise korral peate lubama lapsele vähemalt üks kord öösel iseseisvalt uinuda. Et uinumine oleks kergem, peaks laps magama jääma samas kohas, kus ta ärkab. Ärkamisel püüdke laps kõigepealt maha rahustada, näiteks silitage teda, aga ärge võtke teda voodist välja, sest ärkamise ja uinumise koht peaksid olema üks ja sama. Näiteks kui laps uinub süles, aga ärkab voodis, siis uuesti magama jäämine on raskem. Ärge andke talle öösel süüa, st rinda, pidev rinna otsimine võib ka tekitada uinumise probleeme.
Kui laps võtab kaalus hästi juurde ja areneb nagu vaja, ei ole tõenäoliselt rahutu une põhjuseks haigus. Mõnel lapsel on lihtsalt mõnel perioodil väiksem unevajadus ja ta ei magagi nii pikalt ja kaua nagu teised lapsed.Üldreeglina lõppevad unehäire iseenesest ja ravimeid lastel unehäirete korral ei kasutata. Mõistan Teie muret, sest magamata ööd ja stress mõjutavad nii teid kui last. Kahjuks pole ühtki universaalset soovitust rahutu une korral. Pidage veel nõu oma perearstiga, sest last nägemata ja tema eelnevat arengut, haigusi teadmata, ei saa anda kindlaid soovitusi.

Lugupidamisega,
Tiia Voor.