7,5-kuuse lapse magamine 10.03.16 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere!

Minul on mure oma 7,5-kuuse lapsega. Juba mitu kuud on tal magamisega probleeme. Varem magas päeval ilusti, umbes 5h, aga nüüd ei saa päeval teda kuidagi enam magama. Magab 1,5-2 h kokku ja seda mitte järjest ühe unena. Seejärel on ta enne ööund 5-7 h üleval, ei õnnestu teda kuidagi varem magama saada. Hõõrub silmi ja haigutab, aga magama teda ei saa. Kui lõpuks magama jööb, siis absoluutselt iga kord enne ööund ärkab poole tunni päras uuesti üles. Mõne aja pärast saan ta uuesti magama, aga siis hakkab ärkama iga 1-2 h tagant üles suure kisaga. Panen talle luti suhu, siis vahel uinub uuesti, vahel pean rinda andma, et ta uuesti magama jääks. Peale ärkamist hommikul või nt päevaund, hakkab laps juba tunni aja pärast uuesti haigutama ja silmi sügama. Minu küsimus ongi, et kas nii vähene magamine lapsele kuidagi ohtlik ei ole või halba ei tee? Millest see võib tulla, et tal magamine niimoodi muutunud on, sest varem ta magas ilusti. Laps on kogu aeg väsinud ja väga rahutu ja viril. Olen juba väga mures tema pärast. Perearstile rääkisin, siis tema ei näe probleemi, ütles, lihtsalt, et läheb mööda ja et meil ongi lihtsalt rahutu laps.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Uneprobleemid on imikutel üsna sageli. Rahutu uni võib tekkida pärast mingisugust sündmust - haigus, hammaste lõikumine. Teie laps on just sellises vanuses, kus hambad lõikuvad, võib-olla on see rahutu une põhjuseks. Rahutu uni võib lapse olla ka näiteks nohu ajal, sest laps on harjunud nina kaudu hingama ja kui see on takistatud, ärkabki laps üles. Uni kulgeb öösel tsükliliselt, st sügava une perioodid vahelduvad kergema unega ja ärkamistega. Tavaliselt on aga ärkamised lühiaegsed ning laps uinub kiiresti ja ise, nii et vanemad ei pane väikseid ärkamisi tähelegi. Kui aga miski segab taasuinumist, näiteks valutavad igemed või märg pepu või imemisevajadus, siis laps ei suuda uinuda. Öö alguses on une surve suurem, see tähendab laps uinub kergemini. Hommikupoole ööd aga saavutab ülekaalu ärkamiste tung, mis on ettevalmistus päevaseks pikemaks ärkvel olekuks, ning laps ei suuda enam väikeste ärkamiste järgselt ise uinuda. Pea kaheksakuuseks saava lapse üks unetsükkel on 45-minutiline ehk siis sügav une ja ärkamist vaheline periood on ca 45 minutit. Proovige harjutada last ise magama jääma ja öiste ärkamiste ajal uuesti iseseisvalt uinuma. Selleks peate lubama lapsele vähemalt üks kord öösel iseseisvalt uinuda. Selleks püüdke laps kõigepealt maha rahustada, näiteks silitage teda, aga ärge võtke teda tema voodist välja, sest ärkamise ja uinumise koht peaksid olema üks ja sama, ning ärge andke talle süüa. Proovige niimoodi tegutseda vähemalt 4 ööd järjest. Kui last rahustab ainult rinnast imemine, siis see ei tähenda kohe, et tal oleks nälg vaid laps rahuldab nii oma imemisvajadust. Vahel ongi rahutu une põhjuseks imemisvajadus. Ööpäevase une pikkus ja vajadus on nii nagu täiskasvanutel ka lastel erinev. Võib-olla mõni päev magab laps pikemalt ja teine päev jälle lühemalt ning kokku võib keskmine uneaeg olla tavapärane. Suure tõenäosusega möödub unehäire millalgi iseenesest. Kui laps areneb, kasvab ja võtab kaalust juurde ning päevasel ajal ei ole lapse üldine olek ja käitumine muutunud, siis on tegemist vaid unehäirega, mis möödub. Kui aga lapse üldine olek ja käitumine on muutunud või tal on veel mõni mu tervisehäires, siis pidage uuesti perearstiga nõu.

Lugupidamisega,
Tiia Voor