Laps magab öösti väga halvasti. 06.04.11 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere! Minu mure on suur ja ei oska leida lahendust. Laps on 1a ja 5kuune ja ta magab umbes viimased 5kuud ika väga halvasti. Õhtuti läheb laps tavaliselt ööunne kell 22, aga magab kõigest ärkamata poole kaheni. Edasi juba on ärkamisi iga natukese aja tagant. Ise ta magama jääda ei oska ja peab kussutama. Vahel isegi kui süles juba väga sügavalt magab, siis tunnetab ta ära, kui teda oma voodisse pannakse ja hakkab nutma. Siis ei jää muud üle kui jälle sülle võtta, samas magab momentaalselt süles edasi. Mõnikord tõuseb ta unepealt istuli, olles hetke istunud, siis hakkab nutma. Alati ei pea ka sülle võtma (kuid seda väga harva). Piisab kui laps lihtsalt pikali panna ja teda õrnalt liigutada, jääb ilusti magama. Ta oma vanuse juures pole ühtki ööd maganud ärkamata ja hommikune ärkamine juba üldjuhul 8 ajal. Siis on virila tujuga üleval kuskil 2-3 tundi ja seejärel magab ärkamata 2h. Päeval ta magabki mul 2x ja 2h, vahel ka ligi 3h. Olen roovinud ka nii, et hoian last üleval pingsalt, et päeval magab ainult 1x lootes öisele heale unele, aga seda pole juhtnud. Ööd on ikka rahutud. Kui ainult 1x magab, siis ei vea ta ööuneni välja, muutub jonniseks ja mängust ka midagi välja pole tulnud. Seega jätkame ikka, et laps magab päeval 2x. Olen lugenud, et aitab kui lapsele enne uinumist süüa anda, nii sai ka proovitud. Annan putru pool tundi enne magama minekut, seejärel rituaal (tuduriided selga ja unelaulud). Rinnaga toitmist harvendasin 2 kuud tagasi, andsin enne uinumist ja varahommikul. Rinda andsin lapsele viimati 2 nädalat tagasi. Kui veel toitsin rinnaga, siis sõi ta mul öösti ka ikka, mis muidugi viimasel ajal harjumuseks muutus. Mitte et ta oleks süüa tahtnud. Öisel ärkamisel pidi ta lihtsalt rinna suhu saama, et uinuda. Sellest ka see võõrutamine alguse sai. Võõrutamisega suuremaid raskusi polnud.3 esimest ööd küsis rinda, edasi sai juba ilma hakkama. Muidugi vahel kui küsiski, siis pakkusin talle pudelist vett. Leppis kenasti. Lutti ja lutipudelit pole me mitte kunagi kasutanud. Nii et kaks asja vähem, millest last võõrutada. Asi lihtsalt selles, et laps pole kunagi neid kahte asja tunnistanud. Pakkusin alguses ikka korduvalt, aga tulutult. Aga see pole arvatavasti probleem. Viimased kuud joob laps üsna palju - 1,5l päevas kindlasti. Võib see olla sellest, et viimase ajal hakkas rinda harvem saama? Öösti küsib ka nüüd paar nädalat (mil nüüd rinda enam ei saa) juua. Kas see on normaalne, et laps joob nii palju? Isu on lapsel üldiselt hea, ei saa kurta. Sööb sama toitu, mida ise sööme.
Aga just muret teeb öine ärkamine koos vingumisega. On ette tulnud ka öid, kus pean 2h järjest kussutama süles, enne kui saan ta voodisse panna. Küsisin ka kaksikõelt, tema laps magas öösel hästi ja veel hommikul 9ni. Hetkel ma unistan sellest, mil terve öö magada saab. Mis küll teha, et laps hakkaks kogu öö magama??? ...emal suur unevõlg:(
Ette tänades,
murelik ema.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Uneprobleemid lastel üsna sagedased. Rahutu uni võib tekkida pärast mingisugust sündmust - haigus, hammaste lõikumine, reis jne. Uni kulgeb öösel tsükliliselt, st sügava une perioodid vahelduvad kergema unega ja ärkamistega. 12-kuusel lapsel kestab üks unetsükkel ca 60 minutit ja täiskasvanutel ca 90 minutit. Tavaliselt on aga ärkamised lühiaegsed ning laps uinub kiiresti ja ise, nii et vanemad ei pane väikseid ärkamisi tähelegi. Öö alguses on une surve suurem, see tähendab laps uinub kergemini. Hommikupoole ööd aga saavutab ülekaalu ärkamiste tung, mis on ettevalmistus päevaseks pikemaks ärkvel olekuks, ning laps ei suuda enam väikeste ärkamiste järgselt ise uinuda. Kõige tähtsam on õpetada last öiste ärkamiste ajal uuesti iseseisvalt uinuma. Selleks peate lubama lapsele vähemalt üks kord öösel iseseisvalt uinuda. Et uinumine oleks kergem, peaks laps magama jääma samas kohas, kus ta ärkab. Ärkamisel püüdke laps kõigepealt maha rahustada, näiteks silitage teda, aga ärge võtke teda tema voodist välja, sest ärkamise ja uinumise koht peaksid olema üks ja sama. Näiteks kui laps uinub süles, aga ärkab voodis, siis uuesti magama jäämine on raskem. Ärge andke talle öösel süüa ega juua. Proovige niimoodi tegutseda igal ööl vähemalt ühel ärkamiskorral ja vähemalt 4 ööd järjest. Kindlasti on iseseisva uinumise õppimise öödel rohkem nuttu. Uinumise õppimise perioodil ei soovitata üldse lapsel öösel pudelit anda, kui Teil aga „närv vastu ei pea“, siis hommikupoole öösel andke lapsele üks kord natuke vett. Parem muidugi oleks, kui suudate üldse ilma pudelita öö mööda saata. Lapse minimaalne vedelikuvajadus on päevas 100 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta kuni 10 kg ja edasi 50 ml ühe kilogrammi kehakaalu kohta. Pooleteist aastane laps kaalub keskmiselt 12-13 kilo, siis tema minimaalne (rõhutan sõna minimaalne) vedelikuvajadus on 1100-1150 ml ööpäevas, aga kui laps näiteks on füüsiliselt aktiivne, võib ta vajada rohkem juua. Lapsed joovad rohkem, kui neile pakkuda magusaid jooke (näiteks mahlad, teed, jogurt jms), sest magus maitse lihtsalt meeldib. Toidukordade vahel peaks laps jooma ainult vett, mitte magusaid jooke.
Teie enda unevõla lahendamiseks ei aita muu, kui palute mõnel lähedasel paar ööd lapse järel valvata ja ise lähete teise tuppa või veel parem teise majja/korterisse ja magate seal rahulikult. Ka saate oma unevõlga vähendada, kui magate päeval samal ajal kui laps teeb uinaku.

Edus soovides,
Tiia Voor