5 kuune beebi 03.04.21 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere
Minu beebi on 5 kuud ja 1 nädal vana. Me saime rinda anda 3 kuud ja nüüd oleme rpa peal. Kuni 3 kuuseks saamiseni maadlesime gaasidega. Umbes 3 kuuselt hakkas beebi saama rpa, siis tekkisid probleemid kakamisega, jäi mitu päeva vahele ja lapsel oli vaev. Nüüdseks beebi kakab iga päev, kuid kaka on roheline. Alutasime 2 nädalat tagasi lisatoiduga ja nädal tagasi tulid meil gaasid tagasi. Kas peas praegu lõpetama lisatoidu. Beebi saab 30 grammi umbes ja nùüd olen veel vähendanud. Lisaks on probleemiks see, et beebi hommikul 3st 7ni on nö magamise ääre peal ja see on kestnud juba 2 kuud. PIdevalt tahab lutti ja nutab. Päeval magame kokku 3 tundi ja lōunaund 2 tundi. Mis võib olla beebi rahutu une põhjuseks? Nüüd vahel hakkab öösel 00.00st luti pidev suhu panemine pihta (iga 20 minuti tagant). Sööb kaks korda öö jooksul.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Kas laps võtab kaalus hästi juurde? Kui jah, siis kõhuprobleemid ei häiri toidust vajalike toitainete saamist, mis on oluline lapse arenguks ja kasvuks.
Kas laps on saanud kogu aeg ühte ja sama piimasegu või olete proovinud erinevaid segusid? Gaaside korral võiks eelistada piimasegu, mis mõeldus seedehäiretega lastele (üldreeglina kirjutatud piimasegu pakile "Comfort" või "lactose free").
Viiekuune beebi, kes saab piimasegu ja mitte rinnapiima, võiks saada ikkagi lisatoitu. Millist lisatoitu laps saama hakkas? Lastearstid soovitavad esimese lisatoiduna köögivilja või putru. Kui mingi toit tekitab gaase, sisi proovida teist sööki samast toidugrupist.
Rahutu une põhjusi võib olla palju, näiteks: mingi haiguse läbipõdemine, lihtsalt selline arenguetapp (4-6 kuu vanused lapsed ärkavad kergemini igasuguste välist ärritajate peale), algav hammaste lõikumine.
Uni kulgeb öösel tsükliliselt, st sügava une perioodid vahelduvad kergema unega ja ärkamistega. Tavaliselt on aga ärkamised lühiaegsed ning laps uinub kiiresti ja ise, nii et vanemad ei pane väikseid ärkamisi tähelegi. Öö alguses on une surve suurem, see tähendab laps uinub kergemini. Hommikupoole ööd aga saavutab ülekaalu ärkamiste tung, mis on ettevalmistus päevaseks pikemaks ärkvel olekuks, ning laps ei suuda enam väikeste ärkamiste järgselt ise uinuda. Et uinumine oleks kergem, peaks laps ärkama samas kohas, kus ta on magama jäänud. Kui laps öösel ärkab ja hakkab häält tegema, ei pea teda sülle võtma, võite proovida lihtsalt silitamist ja võib juhtuda, et laps uinub iseenesest. Kuna viiekuune laps tahab ühe enam suhtlemist, siis võivad ka ööunest ärkamised olla suhtelise eesmärgil ning kui siis temaga rääkima hakata, võibki ta hakata ärkama, et keegi temaga suhtleks, lapse ei saa aru, et öö on mõeldud magamiseks. Uneprobleemide korral peetakse ka oluliseks, et magama panemise aeg oleks iga päev ühel ajal. Enne ööunne minemist võiks olla mingi rituaal, mis valmistab lapse ette magamiseks (vann, unelaulu).

Edu soovides,
Tiia Voor

Kas see arutelu oli kasulik?

Nõuanded teemal: Lastehaigused

9- kuune beebi kakab liiga palju

Tere

9-kuune beebi kakab igasse mähkmesse. Pole suur korra kohta aga ei ütleks ka, et natuke. Mähet eemaldades kollane on nagu imbunud mähkme sisse (pissi+ilmselt vedelam kaka) ja on tükkis. ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Küsimusele vastatud

Loe edasi

Beebi söötmine

(Beebi sündis 35 rasedusnädalal) 2,5 kuune beebi saab süüa lutipudelist ainult pikali asendis pea küljepeale keeratult.(nii nagu rinda imeb )kui proovin käe peal sööta otsevaates nii nagu lapsi söödetakse ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Kahjuks ei oska mingit seletust anda nägemata, kuidas laps sööb ja miks võib siis süües köha tekkida. 35.rasedusnädalal sündinud beebi ei ole nii sügavalt enneaegne, et enneaegsus peaks ...

Loe edasi

Beebi imelikud hääled

Tere! Minu 4 kuune beebi teeb selliseid hääli, samal ajal tõmbleb käte ja jalgadega hästi järsult. Kas selline asi on normaalne?

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Ma väga vabandan, et ei ole veel Teie küsimusele vastanud. Probleem on tehnilist laadi. Teie poolt lisatud fail ei avane.
Palusin kliinik.ee tehnilisel toel saata mulle fail e-mailile ...

Loe edasi

Kas parasiit beebi kakas?

1-kuuse beebi mähkmes oli limases kakas justkui u 10cm pikkune pael (lisatud pilt). Beebi on rahutu, pidevalt punnitab läbi une ja ärkvel olles. Sööb korralikult, rinnapiimalaps. Kas on põhjust muretsemiseks, ...

Tiia Voor

Vastas dr Tiia Voor

Tere!

Kahjuks ei saa pildilt aru, kas võiks tegu olla parasiidiga. On küll ülimalt vähe tõenäoline, et 1-kuune beebi oleks kusagilt saanud sooleussi. Solkmed on tavaliselt üsna ühtlase struktuuriga, ...

Loe edasi

Beebi õues

Millise välisõhu temeratuuriga tohib beebit õue viia ja millised on tagajärjed kui seda teha külmema ilmaga.

Vastas dr Heli Grünberg

Tere,
Beebit hakatakse talvel õue viima, kui ta on ca kuune ja kaalub vähemalt 3 kg. Õue viiakse imikut, kui külma on alla -10 kraadi. Talvel on oht, et imik jahtub.
Parimate soovidega Heli ...

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi