10-kuuse toitumine 12.04.20 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

Tere

Mure 10-kuuse lapse söömisega.

Lisatoitu hakkasin proovima 5-kuuselt, ei olnud üldse huvitatud. Tegin pausi ja tasapisi hakkasin uuesti proovima ning 6-kuu lôpus tundus, et viimane aeg ja hakkasin rohkem üritama, et midagigi sööks. Vaikselt hakkas midagi sööma, aga väga väikestes kogustes.

Öösel tahab rinda keskmiselt 4 korda, varem tahtis kôvasti rohkem, kuid kui ôpetasime ise uinuma, siis jäi ka toidukordasid vähemaks. Päeval olen nüüd kaks päeva andnud 1 kord, tahaks aasta paiku ära lõpetada ning vaikselt olen toidukordi vähendanud. Veel üks põhjus on see, et kui ta saab rohkem rinda, siis ta muud toitu üldse ei taha. Teab kogu aeg rinda oodata ja siis on söögilauas ka jonnine.

Probleeme on tegelikult 2. Ma ei ole piimasegu imikuna andnud ning nüüd täiesti keeldub sellest. Samas midagi toitvat peab ta saama. Seetõttu mind öine toitmine liiga palju ei häiri, sest saab vajalikke toitaineid veel. Olen ka seda usku, et aastaselt võiks ta juba kõike süüa ning pärast aastat laps juba nii asjalik, et rinnast võõrutamine muutub ka raskemaks. Kas peale piimasegu on veel mingit alternatiivi, mida võiks anda? Püüan toidulaua hoida sellisena, et saaks võimalikult erinevaid toitaineid ja juua annan toidu kõrvale kas vett või suhkruta kodumahla. Vahepala, mis võiks piim olla, olen asendanud kaerapiimaga, kuna see on ainuke asi, mis siiani sobinud on.

Teine probleem on tahke toidu söömisega. Võtab ühe ampsu, teise ka. Nägusid ei tee, ei öögi, kõik nagu korras, hea meel, et toit maitseb ja siis järsku enam ei taha. Olen püùdnud toitu võimalikult maitsekaks teha, vahel lisan väga vähe soola või juustu, siis talle maitseb paremini ja ka isu tundub parem. Kuid ka siis sama lugu. Vahel hakkab mõne aja pärast jälle sööma, vahel lõppeb jorinaga ja enam ei söö.

Siit ka küsimused: kui palju võiks laps selles vanuses süüa? Esimene laps sõi väga hästi ja mitte paar lusikat, 60 g sõi vaevata ära, tahtis juurdegi. Kuna praegu on nii, et ta esimeste ampsude peale nägusid ei tee ja tundub, et toit maitseb, siis kas asi võib olla hoopis millestki muus. Et ta tegelikult tahaks süüa, aga tal on ebamugav kuskil? Refluksi pole olnud ja imetamine alati korras olnud. Äkki on miskit, mille peale ei oskaks tulla? Või muretsen üle ja laps ongi väga väikese isuga (kuigi 1 tl lõunasöögiks tundub ikka liiga vähe).

Kaal ja pikkus normis: 10-kuuselt 73 cm ja 8,8 kg.

Muidu laps tubli ja asjalik, aga jonn tuleb kiiresti peale, kuna kõht jälle tühjaks läinud.

Tänan vastuse eest!

Lugupidamisega
L.

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lisatoiduga harjumine võtabki mõne lapse puhul väga kaua aega. Ühe uue maitsega harjumine võib võtta aega kuni 10 korda katsetamist. Ega miski muu ei aita, kui ainult pakkuda, pakkuda ja pakkuda. Vahel aitavad nö "näputoidud" ehk siis selline toit, mida laps saab ise näpuga suhu panna. 10-kuune laps võiks süüa lisatoitu 300 mg päevas ja lisatoidu kordi võiks olla 3.
Üks põhjus, miks laps päeval süüa ei taha, võib olla öine rinnapiim. Ilmselt Te ei tea, kui suure koguse rinnapiima ta öösel ära sööb. Võimalik, et see kogus on näiteks 300-500 ml, mis on pool ööpäevasest piimakogusest. Proovige öine rinnaga toitmist vähendada.
Kaerapiim ei ole alla aastasele lapsele sobilik piimaasendaja. Kui teil on rinnapiima, siis andke parem seda.
Aga tahket lisatoitu peab laps kindalsti saama ja püüdke seda ikka pakkuda, pakkuda ja pakkuda. Järjepidevus viib sihini. Väga oluline on ka liha saamine. Üldiselt ei soovitata imiku toidule soola lisada, aga kui see natukenegi pirtsakat söömist vähendab, siis võite minimaalses koguses soola lisada. Juust sobib ka maitsestamiseks. Lisatoidu puhul tuleb meeles pidada ka seda, et lapsed eelistavad magusat maitset ja kui pakkuda magusama maitsega toite, siis teise maitsetega toite imik ei taha. Köögiviljapüreed võib proovida muuta ka maitsvamaks (tuttavlikum maitse), lisades sinna rinnapiima.
Ega ühtki väga head nippi pole, katsetage, pakkuge ja vähendage öise rinnapiima kogust.
Lisan kirjale lingi imiku toitmise juhise kohta. http://www.lastehaigla.ee/public/infotekstid/Imiku_toitmisjuhis_EST_20.12.2012.pdf See juhis on küll mõnevõrra juba vananenud, kuid ehk ikkagi saate sealt toetust.

Olge terved ja hoitud,
Tiia Voor