10-kuuse beebi toitumine 14.01.18 / Lastehaigused

Külastaja küsib:

10 kuune laps ei taha lisatoitu. Vōib olla ka 5 tundi söömata,aga ikka ei ava suud. Kui mingi nipitamisega saame püree suhu,siis neelab ilusti. Hea ,kui 3 ampsu suhu saame. Päeval vōtab rinda 2 korda,öösel päris tihti. Kōhukinnisusega on meil samuti probleeme. Oleme käinud ultrahelis ja vereproovis,kōik oli korras. Kaalub 9,600 ja pikkust 75cm. Kaalu tuli eelmine kuu juurde 400g. Kuidas saaksin lapse sööma lisatoitu? Millise spetsialisti juurde vōiksin pöörduda,et saada nōu lapse toitumise suhtes?
Muidu igati rōōmus ja tubli. Käputab,roomab,istub..

Arst vastas:

Tiia Voor

dr Tiia Voor

Pediaater

Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastekliinik

Tere!

Lisatoiduga harjutamine ongi mõnikord vaevaline ja vajab järjepidevat harjutamist. Erinevat maitsetega ja konsistentsiga uute toitudega harjumine võtab aega 10 -15 pakkumiskorda. Kuna püreed on erineva maitsega, siis iga uue maitsega harjumine vajab lihtsalt aega ja järjepidevust.
Kui laps sööb öösel rinnapiima väga tihti, siis see võib olla üks põhjus, miks ta päeval süüa ei taha, sest saab oma vajaliku toiduenergia kätte öösel. Teisel elupoolaastal võtabki laps juurde 400-600 grammi kuus, seega lapsel ei ole toiduenergia puudust ja selle saab ta ilmselt kätte rinnapiimast.
Päevasel ajal peavad olema kindlad toidukorrad (3 põhitoidukorda ja 2 vahepala) ning nende vahel ei tohiks olla mingisugust näksimist ega jooke, va vesi janu kustutamiseks. Kui toidukordae vahele pakutakse mingit toitu või jooki, siis ei teki korralikku näljatunnet ja isu.
Tartu lastekliinikus tegelevad toitumisprobleemidega lastega dr. Heli Grünberg ja psühholoog Külli Muug, nende vastuvõtule on vaja perearsti saatekirja.

Lugupidamisega,
Tiia Voor