Taimekaitsevahendid Autor: Julia-Anette Titov

Taimekaitsevahendid on taimehaiguste, -kahjurite ja umbrohtude tõrjeks ning taimsete saaduste kaitseks kasutatavad keemilised preparaadid, mis on enamasti mürgised. Hooletul kasutamisel võivad nad tekitada pöördumatuid kahjustusi inimese tervisele. Taimekaitsevahendit võib töötlemise ajal sattuda inimese organismi läbi naha, sissehingatava õhuga või ekslikul allaneelamisel ning see kantakse vere ja koevedelikega laiali. Tagajärjed tulenevad preparaadi omadustest, kokkupuute viisist ja kogusest. Ainevahetuse käigus lagundatakse kemikaalid lihtsamateks ühenditeks, mis enamasti on ohutumad kui algupärane kemikaal, kuid mõnel juhul tekivad lagunemisel algsest veelgi kahjulikumad ühendid. Olulist osa etendab ka kemikaaliga kokkupuutumise aeg. Kui kemikaali satub organismi suures koguses ühekordselt või lühikese aja jooksul, põhjustab see ägeda mürgistuse. Väiksemate annuste sattumine organismi korduvalt ja pikema aja vältel kutsub esile kroonilise mürgistuse. Paljud tõrjevahendid võivad juba ühekordsel kokkupuutel põhjustada allergiat või kahjustada silmi, nahka ning hingamisteid. Ülitundlikkus taimekaitsevahendi suhtes võib esile kutsuda ägeda allergilise reaktsiooni, näiteks anafülaktilise šoki, nõgestõve, allergilise nahakahjustuse või nohu, bronhiaalastma, eosinofiilse kopsupõletiku, hingamisteede turse jm. Kui organism on muutunud keemilise aine suhtes tundlikuks, põhjustavad juba selle väikesed kogused allergilise reaktsiooni. Nahaärrituse tunnusteks on naha punetus, turse, lööve, sügelus ja valulikkus. Silmade ärrituse korral tekib punetus, pisaravool, turse, välistatud pole vikerkesta- või sarvkestakahjustused.

Taimekaitsevahenditest tingitud ägedate mürgistuste tagajärjel võivad tekkida püsivad tervisehäired. Pikemaajalise kokkupuute järel põhjustavad need vahendid väga tõsiseid ning sageli ka pöördumatuid kahjustusi siseelundites, mõjutavad ainevahetust, närvisüsteemi, sigivust, viljakust, loote arengut. Kõige sagedamini tekivad maksakahjustused (ensüümide aktiivsuse tõus, hüpertroofia, talitlushäired), sest maks on otseselt seotud toksiliste ainete lagundamisega (detoksikatsiooniga). Kroonilise mürgistuse nähud võivad ilmneda alles kuude ja isegi aastate pärast. Kui pikema aja jooksul satub organismi rohkem keemilisi aineid, kui organism jõuab neid kahjutustada või eritada, siis hakkavad kemikaalid organismis ladestuma (kumuleeruma). Rasvlahustuvatel ühenditel on oht kuhjuda rasvkoesse pikkadeks aastateks ning seetõttu võib hiljem last rinnaga toites tõsiselt kahjustuda lapse tervis ja areng. Putukatõrjes kasutatavad insektitsiidid halvavad kahjurite närvisüsteemi, kuid võivad avaldada samasugust kahjulikku mõju ka inimesele. See väljendub peavalu, koordinatsioonihäirete, käitumis-, nägemisja tasakaaluhäirete kujul. Laialdaselt kasutusel olevate ditiokarbamaatide lagunemisel organismis tekib ühend, mis on väga kahjulik lootele. Mitmed taimekaitsevahendid võivad mõjutada inimese sisenõrenäärmete tegevust, teised aga tekitada geneetilisi kahjustusi geenimutatsioonide (DNA-kahjustused) või kromosoomimutatsioonide (muutused kromosoomide arvus või struktuuris) näol. Sugurakkudes toimuvad mutatsioonid on sageli pärilikud, kandudes järglastele, somaatiliste rakkude mutatsioonid võivad aga põhjustada muutusi rakkude paljunemises ja kasvus. Teatud kemikaale seostatakse kasvajate ja vähktõve tekkega: nimelt võivad kemikaalid muuta rakkude pärilikke omadusi, nii et rakud hakkavad kiiresti poolduma, ei arene normaalselt ega allu enam organismi regulatsioonile. Osal kemikaalidel on kokantserogeensed omadused, mis tugevdavad vähki tekitava aine või teguri toimet.

Taimekaitsevahenditest tulenevate riskide ja ohtude minimeerimiseks tuleb neid käsitseda väga ettevaatlikult. Enne tõrjetöö alustamist peab kindlasti tutvuma kasutusjuhendiga. Ohus pole mitte üksnes taimekaitsevahendiga töötava isiku, vaid ka kemikaaliga saastunud toiduainete tarbijate tervis. Käesoleval ajal on müügil sama otstarbe ja võrdse toimeefektiga, kuid erineva ohukategooriaga taimekaitsevahendeid. Soovitatav on kasutada preparaate, mis on vähem ohtlikud inimese tervisele, lagunevad looduses kiiresti ning on ohutumad ka maismaa- ja veeorganismidele.

Kemikaale ei tohi pritsida aia-, põllu- ja metsakultuuride ning umbrohtude õitsemise ajal, et kaitsta tolmeldavaid putukaid, välja arvatud siis, kui pakendil on seda lubav märge. Pritsida on keelatud juhul, kui tuule kiirus on üle 4 meetri sekundis. Taimi peab töötlema hommikul või õhtul, s.o ajal, kui õhuvool on aeglane ja päikesekiirgus nõrgem. Töötlemise ajal ei tohi lähiümbruses viibida kõrvalisi isikuid, eriti lapsi, rasedaid, imetavaid emasid, vanureid, kes on ohtudele väga vastuvõtlikud.

Kemikaale peab hoidma lastele kättesaamatus kohas, eemal toiduainetest, joogist ning loomasöödast. Tõrjet tehes tuleb vältida preparaadi sattumist nahale ja silmadesse ning hoiduda tolmu ja pritsimisudu sissehingamisest. Tõrjevahendiga töötamise ajal peavad kõik kehaosad olema kaetud. Sõltuvalt kemikaali omadustest kasutatakse kaitseülikonda, kummikindaid ja -saapaid, peakatet, kaitseprille ning hingamisteede kaitsevahendeid – respiraatoreid.

Õnnetusjuhtumite korral tuleb otsekohe kutsuda arst ja näidata talle tõrjevahendi etiketti. Sellel on märgitud vastumürgid (antidoodid), kui need on olemas, ja antud ka ravijuhised. Mürgistusnähtudeks on üldine halb enesetunne, uimasus, iiveldus, hingamisraskused, ärritustunne silmades või nahal, liigne higistamine, kõhulahtisus. Arsti saabumiseni tuleb järgida taimekaitsevahendi pakendil toodud esmaabijuhiseid. Pärast esmaabi andmist oleneb edaspidine ravi mürgistust põhjustanud aine iseärasustest, hulgast ja toimeajast organismis.

Vt ka mürgistus.

Seotud teemad

Nõuanded teemal: Perearst

Unes karjumine

Tere, viimasel ajal olen karjunud unes Appi, Appi! Korterikaaslased on pidevalt öelnud sellest mulle. Mida antud olukorras teha? Ma ise nagu kuulen seda karjumist ka vahest aga, et keha see aeg ei liigu. ...

Jüri Ennet

Vastas dr Jüri Ennet

Stress ja Väsimus, töö ja puhke vahekord ei ole tasakaalus, puhke osa on kvaliteedilt ja kvantiteedilt puudulik.
vt otsinguga Enneti palve, esimene samm.

Jalutused-harjutused õues. ...

Loe edasi

vereproovi vastused

Tere,tegu siis kohe 20a saava mehega
WBC 10,91
Hgb 172
HCt 49,9
Eo 0,54 ja triglütseriidid 4,68

Marge Kütt

Vastas dr Marge Kütt

Tere

Vajalik oleks näha kogu hematoloogilist uuringut, üksikparameetrid WBC, Hgb, Eo ja Htc ei võimalda uuringut hinnata.
Samuti peaks teadma, miks uuringud määrati ja kas patsiendil ...

Loe edasi

valulik luumoodustis

Millega võiks tegu olla kui mul on nimetissõrme ja peopesa üleminekukohas valulik kõrgem luumoodustis? tekkinud. Annab tunda kui avaldan survet sellele kohale nt jõusaalis. Kas tegu millegi ohtlikuga?

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Kahjuks ei saa selle kirjelduse põhjal midagigi oletada. Saan soovitada vaid perearsti konsultatsiooni, täpsustavaid uuringuid ja ravi.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Kas tegemist võib olla ateroomiga?

2 aastasel lapsel kõrva taga selline sinakas/lilla ümar muna kas tegemist võib olla ateroomiga või on midagi muud. Mida teha?

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Saan aru, et 2 aastasel lapsel on kõrvarõngas ja selles kandis siis selline munake. Tekib kahtlus võõrkeha granuloomi suhtes. Paistab, et kõrvarõngas on millestki muust, kui kullast, sellest ...

Loe edasi

Pumm silmalaul

Mehel oli paar nädalat antud kohas punane punn (ei olnud valget/mäda näha), nüüd tömbas dušši all lahti/katki selle ja nagu mingi tükk oleks järgi? Punn ei old valus ega ebamugav, hetkel ka kõik ok. Kas ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Paistab olema rahetera ehk halasioon väikese põletikuga. Käsimüügist sobivad silmatilgad, nt Ocuflash 2-3 p ravida. Kui efekt puudub, siis perearsti poolt ravi, vajadusel e konsultatsioon ...

Loe edasi

Kõht on kinni olnud juba kuuaega väljaheidet väga raske väljutada,mida oskate soovitada sellisel juhul

Kõht olnud kinni juba kuuaega ja väljaheidet tuleb väga harva välja,joon piisavalt vedeliku ja kõht on väga punnis ja koguaeg täiskõhutunne

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Hiljutisecalgusega, ebaselge kõhukinnisus vajab arsti konsultatsiooni, põhjuseid palju.

Head tervist soovides.
Madis Veskimägi

Loe edasi

Ülahuule all pool heledam

Tere
Märkasin tana et üla huule all pool on peenike heldam triip. Ühtegi teist huule vähi sümptomi pole olnud. Ega tegu pole huulevähiga?

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Kindlasti mitte. Selline heledam triibuke huulel võib olla igati normaalne. Muret tekitavaks sümptomiks on tihke, valutu haavand.
Koostöö oma perearstiga, vajadusel täpsustaavad uuringud ...

Loe edasi

Rindkere valud

Rindkere on juba pea 4 kuud järjest valutanud. Algul hakkasid valud vasakust rinnast, hiljem siis keskelt ja paremalt. Valu ei ole tugev, kuid pigem mõjutab see mind vaimselt. Valu ärgates on suurem. Algul ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Võimalikke põhjuseid on mitu. Oletada ei saa. Soovitan pöörduda oma perearsti vastuvõtule, edasine käsitlus.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi

Süda

Tere
Probleem on selles et varem oli nii et kui tööd tehes saunas käies ja kui pikalt juua siis viskas südame rütmist välja 220-240 ja ära saada seda aind kui süstiti veeni cordaroiga ja saadi süda ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Paistab, et Teil raviti südame lisajuhteteest tingitud rütmihäiret ablatsioonraviga. Selle järgselt ikka jälgitakse patsienti, vajadusel uus elektrofüsioloogiline uuring, ehhokardiograafia. ...

Loe edasi

Tüsistused

Tere
Laps sündis 4a tagasi ja kopsud olid märjad ning esimesed päevad viibis kovöösis hingamis aparaadi all.(laps sündis õigeaegselt aga jäi kinni ja sündis viimasel hetkel)
Nüüd kui aktiivsem ...

Madis Veskimägi

Vastas dr Madis Veskimägi

Tere !
Jah muidugi, kiirem väsimine on oluline sümptom. Koostöö oma perearstiga.

Head tervist soovides,
Madis Veskimägi

Loe edasi


Vaata kõiki nõustamisi