17 päeva pärast sünnitust veresuhkur kõrge (rasedusaegse diabeedi järgselt) 04.11.22 / Endokrinoloogia

Külastaja küsib:

Tere. Olen 32-aastane, sünnitasin esimese lapse 17 päeva tagasi. Rasedusjärgselt kaalun 57,7 kg, olen 167,7 cm pikk. Raseduse 33. nädalal diagnoositi rasedusaegne diabeet. Hoidsin toitumisega veresuhkru näitajad kontrolli all, ei pidanud võtma ravimeid. Kaks nädalat pärast sünnitust hakkasin glükomeetriga veresuhkrut kontrollima, et näha, kas veresuhkru tase on normaliseerunud. Hommikune veresuhkru tase on aga kõrge. Üleeile oli kell 9h20 - 6,5, mõõtsin kohe uuesti, oli 6,2 ja siis kl 10h00 - 5,8. Pärast hommikusööki 6,2. Eile oli hommikune veresuhkru tase kell 9h13 - 6,1, kl 10h30 - 6,6. Pärast hommikusööki 5,8. Täna hommikul kell 7h30 veresuhkru tase 6,5. Päeva jooksul on veresuhkru tasemed normis, enne sööki 5,1 ja 5,2 või 5,7, pärast sööki 6 ringis või 5,8 jne. Toitun samamoodi nagu rasedusaegse diabeedi ajal - peaaegu üldse süsivesikuid ei söö. Põhiliselt toitun lihast, munast, juustust, suvikõrvitsast, tomatist, pähklitest, mandlitest, natukesest maapähklivõist. Seega numbrid peaksidki madalad olema, kuna juba olen rangel toitumisreziimil.

Kas on lootust, et veresuhkru näitajad langevad veel ning kõrge hommikune näit on seotud rasedusaegse diabeediga? Või on nii, et 17 päeva on sünnitusest juba möödas ja kõrge hommikune näit on märk, et mul on eeldiabeet või diabeet? Rääkisin sellest pereõele ning teen täpselt kuu möödudes sünnitusest täpsema vereanalüüsi perearsti juures. Aga minu küsimus on, et kas need numbrid siiski võivad veel iseenesest alla minna, kuna on sünnitusjärgne periood, või on tegemist tavalise eeldiabeedi/diabeediga - kuna hommikune näit on eeldiabeedi/diabeedi näit? See võis mul ju ka enne sünnitust olla, aga ma ei teadnud seda...
Kas on soovitusi, kuidas edasi käituda? Ja kui tegemist on eeldiabeedi/diabeediga, kuidas hommikust veresuhkrut alandada?
Tänan.

Arst vastas:

Anu Ambos

dr Anu Ambos

Endokrinoloog

SA PERH Mustamäe korpus

Tere!
Kui ei ole tegemist rasedusega (olete juba sünnitanud), on Teie poolt mõõdetud veresuhkru näidud küll normist veidi kõrgemad, kuid mitte diabeetilised. Sünnitusest ei ole veel kuigi palju möödas ja organism on alles uue olukorraga kohanemas. Soovitan pidada magusavaba dieeti, kuid kaloraaz peab olema piisav, sest tõenäoliselt toidate rinnaga. Pigem arvan, et veresuhkur tasapisi normaliseerub. Kuu aega peale sünnitust perearsti juures uued analüüsid teha on hea plaan.
Tervitades,
dr. Anu Ambos.