Irriteeritud sool? 26.03.13 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

Tere! Olen väga mures oma tervise pärast ja ei môista mis minuga toimub! juba 16. aastast saati (praegu olen 32) on mind kimbutanud kõhukinnisus ja sellega kaasnev vähene veritsus pärasoolest! Pole kunagi pöördunud selle probleemiga arsti juurde, vaid ôppinud sellega elama! Mônel perioodil on kôik korras siis jälle hädas kôhukinnisusega, olen tegelenud ka palju spordiga, jooksmine, jalgrattasôit, aeroobika, aga kôhtu see premaks ei teinud! Söömine oli ka ja on mitmekesine! Paar aastat tagasi avastasin ka mingi näsa vöi hemmoroidi, mis on pärasoolest väljas, tunda pole ta endast eriti andnud! Probleem algas aga nüüd! Lapsest saadik on mul ka probleem kurguga, seal on nagu mingi tykitunne kogu aeg, vahel rohkem, vahel vähem, aga pole ka oluliselt seganud! Kusagil kuu tagasi hakkas valutama ülakõht ribide alt ja oli katsudes valulik, siis järgnes valulikkus söögitorus ja rinnakus, pöördusin sellega arsti juurde, arst kirjutas välja omeprazoli kuuks ajaks, mingil määral omeprazol aitas ja valu kadus osaliselt söögitorust ja rinnakust, aga ülakôht läks aina valulikumaks, kuni päevani mil sain kohutavad krambid alakõhtu ja alakõht oli väga valulik, pöördusin murega günekoloogi juurde(ka on mul valud paremal pool alakõhus juba pikki aastaid). Günekoloogid ei leidnud midagi! Järgmisel päeval olin valust kõveras alakõhuvaludega ja tugevaim valu oli nüüd vasakus pool all alakõhus! Läksin uuesti erakorralisse günekoloogilisele läbivaatusele, ei leitud ikka midagi, mul oli kõrge palavik ja väga kõrge infektsioon veres! Valuhood sel ajal olid juba kadunud. Kui olin haiglas, oli vaid väga valulik liikuda või istuda! Pandi haiglasse sisse ja tilgutid! Tehti röntgen, mis näitas, et vasak pool kõhust on nakatunud mingi bakteriga, pärast ühte päeva antibiootikumide võtmist oli valu nagu ime väel kadunud! Pärast 2 päeva lasti kodusele ravile! Antibiootikumide kuur oli 1 nädal! Pärast antibiootikumide võtmist algas probleem roojamisega, see kõrvetas algul pärast väljumist ja väljaheide ei ole norm kujuga ega värviga, see on roheline ja selline koest lagunev, ei välju ühes tükis, vaid nagu pabulad või nagu pikad peenikesed pabulad! Nüüd on lisandunud kohutav valu ja põletustunne väljaheite väljumisega, see ei tundu nagu olevat sisemine valu ja paberile tuleb rohkem verd, väljaheide pole verine! Kas tegu vôib olla nüüd siis hemmorroidide, päraku haavaga, soole haigusega vôi millega ja mis seos sellel kôigel on söögitoruga? Kuu pärast olen kutsutud jälle mingile röntgenuuringule. Kas peaksin nii kaua kannatama vôi pöörduma kohe arstile tagasi? Käsimüügist mulle hemmorroidide ravi ei soovitatud, kui kuuldi sümptomitest!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Selles, et antibakteriaalse raviga tekivad soolekorratused, ei ole midagi üleloomulikku. Aeg ja probiootikumid peaksid asja pikapeale ära reguleerima. Kuna ma ei oska oletada, mis haigust Teil haiglas antibiootikumidega raviti, siis olen ka raskustes soovituste andmisega. Te ei käitu valesti, kui lähete selle arsti, kes oli Teie raviarstiks haiglasoleku ajal, vastuvõtule varem kui oli määratud ja räägite oma probleemidest.