tahan teada 19.01.05 / Üldkirurgia

Külastaja küsib:

kuigi küsimus ei ole vist teie valdkonnast-ei leia kohta kus oleks õige-küsin siiski.hädas jalasäärehaavandiga-veresoonearst arvas et see nii suur et kui kasvabki lõpuks kinni ei tule sinna peale õiget nahka ja peaks laskma sinna nahka siirdada.arstil olles tuhat küsimust ja see arsti ütlus hakkas alles kodus mind vaevama-aga millal oleks siis õige aeg ja kes ja kus seda tehakse?kas on see tasuta?ja milleks siis üldse ootada selle nn.vale naha pealekasvamist?kevad peagi tulemas ja ei tahaks teist suve jälle ainult pikkades pükstes mööda saata!tuttav oli kuulnud ka mingist laserravist mis sinna tehakse-on selline ravi olemas? kas sellise haavandiga on solaarium vastunäidustatud? ja tohutult tahaks jälle ujuma pääseda! päikest teile!

Arst vastas:

Jaan Tepp

dr Jaan Tepp

Üldkirurg

Põhja Eesti Regionaalhaigla

Oodata haavandi puhul ei ole midagi. Põhiline , et enne naha siirdamist oleksid surnud koed irdunudmja infektsiooni ei oleks. Oluline ravi ja prognoosi seisukohast on ka see, millise geneesiga on haavand. Kui on tegu isheemilise, s.o. arteriaalse verevarustuse puudulikkusest tekkinud haavandiga, siis ilma verevarustust parandamata, pole erilist efekti oodata ka naha siirdamisest. Soovitan tulla vastuvõtule ja kohapeal asja vaadata. Selline ravi on haigekassa liikmetele tasuta