Põrutuste esmaabi – mis on „3K reegel“ ja millal pöörduda EMO-sse?

Põrutuste esmaabi – mis on „3K reegel“ ja millal pöörduda EMO-sse?

Talvel on libedaga kukkumine sage, kuid komistamisi ja muid sarnaseid vigastuste põhjuseid esineb aastaringselt. Tallinna Tervishoiu Kõrgkooli õenduse õppetooli õppejõud Alex Tamm annab nõu, milline võiks olla põrutuse korral kodune ravi, millal peaks tõttama EMO-sse ja kuidas ära tunda peapõrutust.

Alex Tamme sõnul suudavad inimesed reeglina iseseisvalt kindlaks teha, kas saadud vigastusega peaks pöörduma EMO-sse või veel kriitilisemal juhul kutsuma sündmuskohale kiirabi. Kindlasti tuleks põrutuste korral tervishoiutöötaja poole pöörduda, kui näiteks jäse on liigese või toruluude piirkonnas ebaloomuliku kujuga või vigastuse piirkonda on tekkinud haav või erakordselt suur verevalum.

Ülejäänud juhtudel, mil piisab kodusest ravist, peab Alex Tamme sõnul meeles pidama „3K reeglit“:
  1. Kompressioon ehk surve vigastatud kohale. Vigastatud koha võib kinni siduda elastiksidemega, kuid tuleb hoolt kanda, et side ei oleks liiga tugevalt seotud. Õigeid sidumistehnikaid leiab internetist, näiteks sellest videost.
  2. Külm ehk hoia viga saanud kohta võimalikult ruttu pärast vigastuse tekkimist jaheda vee või rätikusse mähitud spetsiaalse külmakoti, jää või külmutatud toote all. Korda toimingut 4–6 korda päevas 10–20 minuti kaupa. Külma tuleks aga vältida nahavigastuse korral: siis peaks haava pigem loputama puhta voolava veega ning seejärel katma võimalusel steriilse haavalapi ja sidemega.
  3. Kõrgemale ehk hoia põrutatud kohta südame tasandist kõrgemal. Vigastatud jäseme peaks tõstma kehatasapinnast kõrgemale, mis aitab turset vähendada.
Tamm rõhutab, et iga sellise vigastuse korral tuleb anda haigele kohale puhkust. „Valu vastu võib kasutada apteegi käsimüügist saadavaid valuvaigisteid,“ soovitab ta. „Ära ei tohiks unustada ka, et igasuguste kahtluste korral võib alati konsulteerida perearsti või -õega.“

Ettevaatust, peapõrutus!
Peavigastused võivad jääda tihti diagnoosimata, sest inimesed ei pruugi aru saada, et tegu oli peapõrutusega. Peapiirkonna põrutustega võib aga lisaks nähtavatele pindmistele vigastustele, nagu haav või verevalum, kaasneda traumaatiline ajuvigastus, millel on mitmeid raskusastmeid.

Peapõrutuse korral on alarmeerivateks sümptomiteks vigastusejärgne teadvusekaotus, segasusseisund, mälukaotus ja seda eriti vahetult enne ja pärast vigastust toimunu osas, nägemis- ja tasakaaluhäired, peavalu ning iiveldus ja oksendamine. „Nende nähtude esinemisel tuleks kindlasti pöörduda EMO-sse,“ hoiatab Alex Tamm. „Samuti ka siis, kui antud sümptomid tekivad alles päevi või nädalaid hiljem.“

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

1 kommentaari

Hille Rosenberg
22.06.23 19:43
Kukkusin ja lõin pea vastu raudtoru..2 min.vist teadvusetta.Kuulsin mehe sõnu tõusmiseks.Proovisin tõusta aga ei õnnestunud.Lainetav silmanägemine ja tuigerdamine.Nüüdseks süda paha.Valu löömiskohal.Löögikohal olid otsaees kõrgemad pehmed kohad.Nüüdseks need kadunud.Tekkinud kõhulahtisus ja väike palavik.Kas võivad need asjad seotud olla ja mida jälgida?
-16
   
+19

Lisa kommentaar

Saada