Vasektoomia ja selle kohta käivad müüdid

Vasektoomia ja selle kohta käivad müüdid

Vasektoomia on meeste steriliseerimise operatsioon, mis annab üldjuhul ligi 100protsendilise kaitse rasestumise vastu. Kas aga pärast vasektoomiat on vahekord jätkuvalt nauditav? Kas võib esineda ka kaasuvaid terviseprobleeme?

Vasektoomia ehk seemnejuha katkestamine on mehepoolne rasestumise vältimise meetod. Umbes 20–30 minutit kestva pisioperatsiooni käigus suletakse naha väikeste sisselõigete kaudu mõlemast munandist väljuvad seemnejuhad. Pärast vasektoomiat ei saa spermatosoidid munanditest välja liikuda ja seemnepurskel erituvas vedelikus seemnerakke enam pole, nii et mees on steriilne ega saa naist rasestada.

Oluline on aga teada, et vahetult pärast operatsiooni ei ole mees kohe steriilne. Nimelt on seemnepõiekestes veel mõnda aega – olenevalt mehest – piisav kogus spermatosoide, mistõttu on ka olemas tõenäosus naise rasestamiseks. Et olla vasektoomia õnnestumises kindel, tehakse kolm kuud pärast operatsiooni spermaanalüüs. Enne spermaanalüüsi vastuse saamist on rasestamise vältimiseks vaja kasutada rasestumisvastaseid vahendeid. Füüsilisest koormusest ja suguelust on soovitatav hoiduda umbes neli nädalat.

Seksuaalnauding ja terviseriskid pärast vasektoomiat

Igal meditsiinilisel protseduuril on omad ohud ja nii võivad laiema avalikkuse seas levida ka mehe steriliseerimise operatsiooni kohta müüdid. Eriala spetsialistid on aga seisukohal, et muud füsioloogilised funktsioonid vasektoomia käigus häiritud ei saa ja tüsistuste risk on väike.

Harva esinevad pärast operatsiooni veritsus, hematoom haava piirkonnas, turse ja haavavalu. Harva tekkivate tüsistuste hulka kuulub ka protseduuri ebaõnnestumine, mis tähendab, et steriilsust ei saavutata. Üliharva võivad läbilõigatud seemnejuhad aja möödudes kokku kasvada ja taastuda seemnerakkude esinemine seemnepurskel erituvas seemnevedelikus.

Uroloogid ühisel arvamusel, et munandid jätkavad pärast steriliseerimisoperatsiooni meessuguhormooni testosterooni tootmist, mis tähendab, et mehe sugutung ja erektsioonivõime ei muutu. On küll esialgseid viiteid sellele, et mõningatel meestel võib vasektoomia järel testosterooni kogus kehas langeda, ent absoluutset teaduslikku kinnitust sellele ei ole saadud. See on ka põhjus, miks vasektoomia tegemise vanusepiirang on Euroopas tõstetud 35. eluaastale. 

Tagasipööramise võimalus

Vasektoomia on põhimõtteliselt tagasipöördumatu meetod: seemnejuhade terviklust on keeruline ning mõnel juhul lausa võimatu hiljem taastada, mispärast tuleb otsust põhjalikult kaaluda. Kui aga on kindel soov lasta end steriliseerida, soovitavad näiteks Confido erameditsiinikeskuse uroloogid anda seemnerakud vastavasse asutusse külmsäilimisele, et jääks alles hilisem võimalus kunstlikuks viljastamiseks.

Umbes aasta-poolteist pärast operatsiooni on siiski aeg, kui võib olla võimalik viljakust taastada. Mida kauem aega on möödunud vasektoomiast, seda suurem on võimalus, et sperma kvaliteet on jäädavalt rikutud.

Eesti seadusandlus lubab mehel lasta end steriliseerida, kui tal on vähemalt kolm last, ta on üle 35-aastane või tal esinevad meditsiinilised näidustused. Vasektoomia teostamiseks ja sellega seotud küsimuste korral tuleb pöörduda androloogi või uroloogi poole.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada