Kuidas kujundada lapsele tervisesõbralik koolilaud?

Kuidas kujundada lapsele tervisesõbralik koolilaud?

Kooliaasta on ukse ees ja vihikute-pliiatsite varumine on täies hoos. Nüüd on õige aeg mõelda sellele, kus ja millises asendis laps neid kasutab. Lisaks koolile tuleb omajagu koolitöid teha kodus. Seega võiks lapsele ka kodus tervisesõbraliku koolilaua sisse seada. Mida selle puhul arvesse peaks võtma?

Suures plaanis samu asju, mida täiskasvanu töölaua kujundamiselgi – et see oleks ergonoomiline, silmadele sõbralik, toetaks lihaseid ja liigeseid ning soodustaks keskendumist. Pikka aega sellise töölaua ja -vahendite kasutamine, mis omavahel kokku ei sobi, võib põhjustada skeleti- ja lihasvaevuseid, väsimust ja stressi. Laste alles arenevate liigeste ja luude puhul on sundasendite vältimisele eriti oluline tähelepanu pöörata.

Alustame töökeskkona kujundamisest. Õppimisnurk tuleks toas paigutada nii, et valgusallikad ja aknad, eredalt värvitud seadmed ja seinad ei oleks lapse otseses vaateväljas. Arvutiga töötamisel võivad need halvendada kuva kvaliteeti. Väga oluline on piisav üld- ja kohvalgustus. Paremakäelise lapse lauale peaks valgus langema vasakult poolt, vasakukäelise lapse lauale paremalt poolt. Töölauda tuleks hoida võimalikult lagedana – seal võiks mitte olla raamitud pilte, juhtmeid, mänguasju või muid kõrvalisi, tähelepanu häirivaid tegureid.

Laua kõrgus peaks olema lapsele sobiv: selle taga õppimine ei tohi tekitada vaevusi kätes. Laua taga istudes peaks tool olema nii kõrgel, et õlad ei oleks ülestõstetud asendis. Soovitavalt võiksid olla küünarvarred olla kergelt rippuvad, nii et õlavarre ja küünarvarre vahel tekiks nürinurk. Põlved peaksid laua taga istudes olema 90-kraadise nurga all. Samuti peaks töölaua all, põlvede kohal olema jalgadele vaba ruumi vähemalt 45 cm ja põrandal 65 cm. Ärge hoiustage lapse koolilaua all mänguasju või juhtmeid, millesse võib komistada ning mis takistavad jalgade vaba liikumist laua all. Seesugused segajad võivad hakata häirima keskendumist.

Tooli võiks valida sellise, millel saab reguleerida istme kõrgust, seljatoe asendit ja käetugesid. Lisaks peaks toolil olema hea alaselja toetsus asendis, kui jalad on 90-kraadise nurga all. Väiksematel koolilastel või lühemat kasvu noorukitel võib juhtuda, et olles laua suhtes õigel kõrgusel (õlad ei ole tõstetud asendis, küünarvarre ja õlavarre vahel on nürinurk) ning jalad on 90-kraadise nurga all, ei ulatu jalad maha ning jäävad toolil rippuma. Sel juhul on abiks reguleeritava kõrgusega laud või jalatugi. Õigesti kasutades aitab jalatugi vähendada liigset survet põlveõndlatele või reitele ning aitab ära hoida üleüldist ebamuguvavustunnet, lihasvalu ning neist tulenevaid keskendumisraskusi. Jalatugi peaks kindlasti olema reguleeritava kõrguse ja kaldenurgaga, mittelibiseva pinnaga ja stabiilne.

Kui lapse töölaual on ka arvuti, siis peaks kuvari kõrgus võimaldama ekraani jälgida nii, et pea on vabas asendis (soovitavalt 15 – 35 kraadi silmade kõrgusest allpool). Kui lapse töövahendiks on sülearvuti, siis võiks sülearvuti olla asetatud spetsiaalsele alusele, mille abil on selle ekraan tõstetud lapsele sobivale kõrgusele. Siis peaks kasutama eraldi klaviatuuri. Sülearvuti klaviatuuri kasutamisel võiks laual olla eraldi suurem kuvar.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada