Teadlased avastasid üllatava luude hõrenemise riskiteguri

Teadlased avastasid üllatava luude hõrenemise riskiteguri

Osteoporoos on seisund, mida iseloomustab vähenenud luutihedus, mis põhjustab nende hapraks muutumist. Selles võib rolli mängida ka õhusaaste.    

Haigus mõjutab tavaliselt vanemaid inimesi, eriti naisi, kuid selle arengule võivad kaasa aidata ka mõned keskkonnategurid - näiteks D-vitamiini puudus.

Uus uuring, mida juhib Barcelona Ülemaailmse Tervise Instituut ja mille leiud ilmusid JAMA Network Open teadusajakirjas, viitab nüüd, et halb õhukvaliteet on seotud vananeva elanikkonna madalama luutihedusega.

Teadlased analüüsisid 3 717 inimese andmeid, nendest 1711 olid naised India Hyderabadi linna läheduses asuvast 28 külast.

Uurijad kasutasid õhusaastega kokkupuute tuvastamiseks süsiniku ja muude heitgaasidest pärinevate saasteosakeste mõõteandmeid. Need oskesed püsivad pikka aega õhus ja satuvad inimkehasse kopsude kaudu. Lisaks võeti arvesse ka küsimustikest selgunud argist toiduvalmistamise meetodit. Samuti mõõdeti luutihedust uuringus osalejate lülisamba nimmeosas ja vasakpoolses puusaluus.

Teadlased leidsid, et inimestel, kelle keskkonnas esines rohkem õhusaastet – eriti heitgaaside peenosakeste näol –, oli ka madalam luumassi tase.

Teadlased arvavad, et seos halva õhukvaliteedi ja nigelama luustiku tervise vahel võib olla tingitud «õhusaastest põhjustatud oksüdatiivsest stressist ja põletikust».

Teadlased märkisid ka, et osalejate kokkupuude õhu kaudu levivate peente tahkete osakestega oli 32,8 mikrogrammi kuupmeetri kohta aastas, mis ületab kaugelt Maailma Terviseorganisatsiooni (WHO) soovitatud piirmäärasid 10 mikrogrammi kuupmeetri kohta.

Tervelt 58 protsenti osalejatest teatas, et kasutab toidu valmistamiseks biomasskütust, näiteks puitu, kuid teadlased ei leidnud seost selle ja luude halva tervise vahel.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada