Hiljuti avastatud katkujuhtumid panid Hiina valitsuse tegutsema

Hiljuti avastatud katkujuhtumid panid Hiina valitsuse tegutsema Katkised kohad ei parane augustis halvemini.
Allikas: Tairo Lutter/Postimees/Scanpix

Hiljuti avastati Sise-Mongoolias paar närilistega kokkupuutest alguse saanud katkujuhtumit, milles Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) ei näinud midagi erilist. Hiina hakkas aga tegutsema ja sulgeb turistide seas populaarseid alasid, vahendab CNN.

Paar päeva tagasi Pekingist loodes asuvas Bayannuris avastatud haigusjuhtude puhul on leidnud kinnitust, et tegemist on närilistelt inimesele edasi kanduva muhkkatkuga. Nakatuda võib nii loomade liha süües kui ka nende karvkattes elavate kirpude hammustuste kaudu.

Kuigi WHO peab katku nakkushaiguseks, mis on alati inimeste keskel olnud ja ei näe põhjust paanikaks, otsustas Hiina valitsus pöörata haigusjuhtumitele kõrgendatud tähelepanu. Esimese konkreetse sammuna haiguse leviku takistamisel suleti alates tänasest viis turistide seas populaarseimat roheala. «Nakkusjuhtumite leiualadele sisenemine ja piirkonnas viibimine on kõikidele rangelt keelatud,» vahendab Hiina riiklik uudisteagentuur Xinhua.  

Kohalikud võimud on alustanud ka laialdasemat rohumaadel liikumise ja käitumise reeglite kehtestamist. Inimesi kutsutakse üles metsloomi mitte toitma ega katsuma ning vähendama näriliste arvukust.

Bayannuri haigla arstide sõnul on nädalavahetusel nakatunud ja teisipäeval katkudiagnoosile kinnituse saanud kohalik elanik isoleeritud ning saab haiglaravi. Haige seisund on stabiilne. Teadlased ja eksperdid on edastanud avalikkusele palve jääda tekkinud olukorras rahulikuks, kuna tänapäeval on võimalik antibiootikumidega katku edukalt ravida. 

WHO teeb olukorraga kursis olemiseks koostööd Hiina ja Mongoolia ametkondadega. Bayannuri terviseametnikud edastasid rahvale üleskutse anda teada surnud või haigete näriliste leiust ning mitte küttida ega süüa selles piirkonnas populaarse saakloomana tuntud ümisejat.

Ümiseja on suur oravaline, kes on ka varasemalt olnud seotud Hiinas ja Mongoolias tekkinud katkupuhangutega. Kohalike elanike seas on aga traditsiooniliselt levinud uskumus, et oravaliste liha ja organite söömisel on tervistav mõju. 

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada