Allaneelatud patarei tekitab lapsele eluohtlikke söövituskahjustusi

Allaneelatud patarei tekitab lapsele eluohtlikke söövituskahjustusi Kodus laokil olevatest seadmetest välja urgitsetud patareide allaneelamine põhjustab ohtlikke tervisekahjustusi.
Allikas: Sander Ilvest/Postimees

Peamiselt juhtub patareidega seotud õnnetusi lastega seepärast, et vanemad ei taju ohtu ja patareisid leidub paljudes koduseadmetes, ütles terviseameti mürgistusteabekeskuse juht Mare Oder.    

Aasta alguses neelas patarei alla väikelaps, kes ei saa ohtlike söövituste tõttu mõnda aega iseseisvalt süüa –​ patareid põhjustavad nimelt limaskesta söövituskahjustusi söögitorus. Viimasel ajal on sellised õnnetused paraku sagenenud, mürgistusinfoliinil on tulnud patareidega seotud juhtumitega seoses nõu anda kokku ligi 200 korral, kirjutab Postimees.

«Patareide allaneelamise tagajärjeks võib olla söögitoru suur põletus, mis nõuab söögitoru asendamist ja millega kaasneb püsiv tervisehäire. Võimalik, et laps vajab olukorra parandamiseks kümneid lõikusi,» rääkis Mare Oder, lisades, et rängim tagajärg võib olla surm. «Peale allaneelamise topivad lapsed patareisid ka ninna ja kõrva ning tekitavad põletus-söövituskahjustusi ka seal.» Oderi sõnul on ekslik arvata, et patareid muutuvad ohtlikuks vaid lekkimisel: tegelikult peitub oht neis olevas energias, mis võib organismis kahju tekitada isegi siis, kui patarei enam seadet tööle ei suuda panna. «Neid ei tohi ka röstrisse panna​,» manitses ta. Ühel juhul oli röstrisse sattunud nööppatarei, ja kui laps seal leiba krõbestas, läks röster põlema. Põnevil lapsed istusid ümber röstri, kuni vanemal õnnestus see kustutada.

«Õnnetused juhtuvad väga erinevates olukordades, ent alati on sündmused alguse saanud sellest, et täiskasvanud ei taju patareidega seotud ohte. Patareisid vedeleb kodus igal pool. Peamiselt juhtuvad õnnetused ikka lastega, harvem ka väga eakate inimestega,» tõdes Oder. Tööeas täiskasvanutega juhtub patareiõnnetusi üliharva. Näiteks tundus ühele täiskasvanule, et teleripuldi peale oli jooki loksunud. Ta tõmbas keelega üle puldi ja tundis kerget kipitust. Tegemist oli puldist lekkinud patareivedelikuga. Teine sai ehmatuse osaliseks, kui arvutihiire patareist lekkinud hapet sattus sõrmedele ja sealt suhu. Ühes peres keedeti ja söödi kogemata putru, kuhu oli sattunud AA-patarei. Ühel juhul hoidis täiskasvanu vanu patareisid mitu kuud rahakotis ja pani viimaks tähele, et patareid ja rahakotis olnud mündid olid valge pudiga koos.   

Väikelapsed on patareid välja õngitsenud ka kuuldeaparaadist ja mänguasjadest, eriti välismaalt kaasa toodutest, millel pole nõutavat kruvikinnitust. Jõulupühade aegu on patarei kätte saadud ka leedküünaldest ja -valgustitest, vilkuvatest ja laulvatest õnnitluskaartidest ning termomeetrist. «Enamasti juhtuvad õnnetused aga lihtsalt laokil olevate patareidega. Need leitakse riiulilt, aknalaualt, televiisori juurest, köögist ja esikust. Nendega mängivad vabalt ühe-kaheaastased lapsed, pistavad suhu, närivad, neelavad alla,» rääkis Oder.    

Loe lugu täismahus Postimehest

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada