Erakorralise meditsiini keskusesse pöördujate arv võib pühade ajal suureneda

Erakorralise meditsiini keskusesse pöördujate arv võib pühade ajal suureneda

Põhja-Eesti Regionaalhaigla prognoosib lähenevate pühade ajal ja sellele järgnevatel päevadel erakorralist arstiabi vajajate arvu suurenemist kuni poole võrra. Pöördujate arvu suurenemine toob kaasa patsientide ooteaja pikenemise.

Viimase kolme aasta statistika näitab, et jaanilaupäevale järgnevatel päevadel suureneb hüppeliselt erakorralise meditsiini keskusesse pöördujate arv. Keskuse juhataja dr Vassili Novak: „Võrdlesime viimase kolme aasta 23., 24., 25. ja 26. juunil erakorralise meditsiini keskusesse pöördujate arvu keskmisega. Võrdlus näitas, et 2008. aastal suurenes pöördujate arv 28%, 2009. aastal oli pöördujaid juba 36% võrra rohkem ning eelmisel aastal tõusis pöördujate arv juba üle 40%.“ Keskuse juhi sõnul on kolme viimase aasta jooksul kõige rohkem pöördujaid olnud 25. juunil. „Eelmisel aastal oli nn rekordpäevaks 25. juuni, mil abi vajas 263 patsienti,“ märkis dr Novak ning lisas: „Tõenäoliselt hakkavad inimesed siis maalt linna tagasi tulema ning, kui midagi on vahepeal juhtunud, siis pöördutaksegi arsti poole.“ Kõige enam pöördutakse erakorralise meditsiini keskusesse traumadega nagu põletused, põrutused, luumurrud ning erinevate valudega, nt kõrva-, kõhu- või seljavalu.

Keskuse juhataja sõnul ollakse valmis selleks, et pöördujate arv võib suureneda poole võrra. „Kui tavaliselt on kiirabi toodud patsientide ja iseseisvalt meie keskusesse pöördunute hulk kokku keskmiselt 200 inimest ööpäevas, siis pühade perioodil oleme valmis, et see arv võib ulatuda 300 patsiendini ööpäevas.“

Dr Vassili Novak rõhutab, et erakorralise meditsiini keskus töötab pühade ajal täie koormusega ning kõik abivajajad saavad abi. „Siin tuleb aga arvestada, et kõigepealt osutatakse abi kriitilises ja raskes seisundis patsientidele ning sellest lähtuvalt on ressursid suunatud ennekõike nende patsientide teenindamisele. See omakorda aga tähendab, et kergemate vigastuste või haigestumistega patsientidel võib ooteaeg pikeneda kuni viie tunnini,“ ütles dr Novak. „Meie keskusesse pöördujate tervisliku seisukorra hindab esmalt vastuvõtu õde ning suunab rasked haiged jälgimissaali. Need patsiendid, kelle elule ei ole ohtu, suunatakse ootealale.“ Kergemate haigestumiste hulka loetakse nt päikesepõletused, lööbed, putukahammustustest tingitud vaevused, kõrvavalu, erinevad viirusinfektsioonid, seljavalu, jäsemevalu ja turse.

Dr Novak paneb kõigile inimestele südame, et kui pühade ajal plaanitakse linnast ära sõita, siis tuleb kindlasti kaasa võtta kõik igapäevaselt kasutatavad ravimid ja kindlasti ka esmaabivahendid. Inimesed, kes kasutavad igapäevaselt mõnda ravimit, peaksid kontrollima, kas vajalikud ravimikogused on olemas. Kergemate tervisehädade korral tasub aga konsulteerida perearsti nõuandetelefonil 1220.

Kas see artikkel oli kasulik?

Jaga

 

Lisa kommentaar

Saada