Rasedus ja sünnitamine 42aastaselt 30.04.23 / Rasedus ja sünnitus

Külastaja küsib:

Tere.
15 aastat ei õnneatunud rasestuda. Nüüd avastasime, et oleme lapseootel. Esimene laps 15-aastane.
Olin juba siis nö riskirase. Rasedusega tuli juurde +37kg ( algkaal 82kg ). Kui mäletan õieti, siis arst ütles, et platsentahäire, piltlikult öeldes sõin kõik endasse ja laps jäi nälga. Sünnitusmajast tulin kaaluga 112kg 160cm pikkuse juures. Kõik 15aastat maadelnud raseduskode maha saamisega. Kõikumine pidevalt +|-10kg Pikapeale leppisin nii kaaluga Kui ka sellega, et peres kasvab üks laps.
Nüüd juhtus üllatusrasedus. Ma olen 42. Tugevalt ülekaaluline, aastaid suitsetanud. Oma teada haigusi pole kuigi risk on diabeedile.
Millised on riskid minu tervisele? Millised on riskid sündivale lapsele?

Arst vastas:

Galina Litter

dr Galina Litter

Günekoloog

Evita Grupp OÜ Naistearstid Pirita Perearstikeskuses VASTUSED NII KIIRESTI KUI VÕIMALIK, KUID MITTE HILJEM KUI 3 ÖÖPÄEVA

Lugupeetud Küsija,
andmetest selgub, et olete 42-aastane

Soovitud rasestumine on suur kingitus, rõõm ja õnn, kas pole? Tsiteerin dr A.Sõritsat: "Jumal annab või paneb kraani kinni." Kui on antud, siis on juba hästi.
Vastab tõele, noorena on kõik kergem, aga õnneks olete korduvrase ja korduvsünnitaja.
Eestis kehtib https://www.ens.ee/ravijuhendid/synnitusabi
RASEDUSE JÄLGIMISE JUHEND
7.1. Üldseisundi, eluviiside ja sotsiaalse seisundi hindamine 7.1.1. Raseda vanus
Rasedad vanuses üle 40 aasta võivad vajada täiendavat hindamist suurenenud riski tõttu loote
kromosoomianomaaliate ja väärarendite tekkeks. Lisaks esineb sagedamini kroonilisi haigusi
ja rasedustüsistusi: raseduse katkemist, rasedusaegset hüpertensiooni, gestatsioondiabeeti,
loote üsasisest kasvupeetust (C)
Oluline on tervislik, mõõdukas toitumine, lugege juurde: Toitumine raseduse ajal
https://toitumine.ee/toitumine-erinevates-eluetappides/rasedad

10.5 lähete naistearstile, esitage oma murekohad, küsige juurde. Soovitan küsida, kas võiksite kõrge riski rasedana jääda rasedusega arvele naistearsti juurde?
Kindlasti nõustuge loote väärarendite uuringutega kuni 13+6 kuklavoldi uuringuga ja loote anatoomia uuringuga 20+-1.
Ise saate mitte suitsetada, hoida kaalu, toituda normaalselt, abiks on ka raamatud "Normaalne toitumine" ja "Normaalne joomine". Pange end kirja rasedate loengutele, sest kõik on muutunud 15. aasta jooksul.
Andke minulegi teada, kui olete sünnitanud.

G.Litter M.D.
naistearst.ee, veebiregistratuur.ee 24/7