OKH ravi 65 aastasele pereliikmele? 07.08.22 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere,

Pikk jutt, aga ma üritan lühidalt ja konkreetselt seda teha.

65 aastane meesterahvas (isa), raske ja kangekaelse iseloomuga, kes on vähemalt 30 aastat põdenud raskemal kujul OKH-d (ametlikult on see diagnoosimata, sest ta on süüdimatu inimene, kes ei näe oma käitumises probleeme).

Ma andsin talle lugeda paberkandjal informatsiooni OKH kohta (sümptomid, ravivõimalused, kontaktid). Kuid talle ei jõudnud kohale, et kuidas see kõik üldse temaga seotud võib olla.

On eluaegne suitsetaja olnud. Mõni aasta tagasi käis südameoperatsioonil, kus vahetati välja 5 veresoont. See ei peatanud teda ja ta suitsetab siiamaani edasi.

Juba aastakümneid on kujunenud mingisugune käitumismuster, et peale ärritumist tormab tavaliselt kohe õue suitsu tegema.

OKH sümptomiteks on:

Närvilisus (ei suuda oma emotsioone talitseda/kontrollida):

Uste paugutamine, mööbliga laamendamine, ähkimine ja puhkimine, valjult vandumine ja ropendamine.

Abikaasa peale karjumine, nähvamine, kiusamine, sõimamine, halvaloomuline käitumine ja seda kõike laste nähes (minu).

Agressiivne igapäevaste koristusrituaalide sooritamine. Vihane luuaga pühkimine ja lapiga pindade puhastamine, näide: toakass on WC-s käinud ja puru on põrandal või peale kätepesu on veepiisad jäänud kraanikausi äärtele.

Närviline mööbliesemete korrapäraseks sättimine, näide: hoiukarbid on külmkapis vales järjekorras/ebakorrapäraselt, noad ja kahvlid on sahtlis valet pidi, tassid on vales järjekorras.

Töölt tulles hakkas igapäev kohe esimese asjana luuaga põrandaid pühkima ja seejärel lapiga mööblipindu puhastama ja nii mitu korda päevas.

Vaimsed sundteod, Ebatervislik pedantsus, Korduvad tegevused või rituaalid, Korrastamine:

Pidev ilu ja restaureerimistööde teostamine. Täielikult korraliku ja elamiskõlbuliku mööbli, põranda ja mööbliesemete korduv üle lihvimine, lakkimine, värvimine aastast- aastasse. Sest see teadmine, et kuskil silmapiiril on mõni mööblidetail määrdunud, kulunud või viltu ei lase tal rahulikult elada.
Elas palgapäevast-palgapäevani ja võttis tuttavatelt laene, et saaks ilu ja restaureerimistöid edasi teostada.

Käib teiste inimeste tubades salaja asju ümber paigutamas ja sättimas nii, et tema silmale oleks ilus ja rahustav vaadata. Ei suuda lähtuda asjade praktilisest paigutusest.

Võttis ühel heal päeval terve paariseluamu hoovi puitaia maha lihtsalt sellepärast, et see oli kulunud ja määrdunud. Alles siis avastades, et ei ole raha, et uut paigaldada

Minevikus on visanud oma pereliikmete asju minema, mis on olnud vähegi määrdunud või kulunud. Ilma nendega eelnevalt konsulteerimata.

Käib salaja lapiga teiste tagant köögi, WC- ja mööblipinnad üle, kui keegi on vähegi kuskil midagi varasemalt toimetanud.

Häire segab loogilist ja praktilist mõtlemist.

Talvisel ajal, kui elekter on kallis. istub elutoas t-särgi ja sokkide väel ja kütab kolme elektriradiaatorit korraga täisvõimsusel, et sooja saada. Selle asemel, et panna selga kampsun ja jalga sussid, mis annaksid sooja ja vähendaksid kulusid.
Mõni tund ennem magama minekut kütab oma toa kuumaks neljanda radiaatoriga ja öösel magama minnes teeb akna lahti ja keerab radiaatori madalamale võimsusele.

Laseb paigaldada kriitvalge põranda WC-sse, kuhu jäävad veepiisad ja kõikvõimalikud plekid nähtavale. Mis ei lase häiret kogeval inimesel rahulikult elada.

Paigaldab aknarulood 3H ja pillab kruvikeeraja vähemalt 4 korda vastu äsja restaureeritud naturaalset puitpõrandat selle asemel, et midagi pehmenduseks alla panna, et vältida täkkeid, mis süvendavad tema häiret

Toodete ja/või esemete ostmisel ei lähtu tehnilistest parameetritest (s.t praktilisusest) vaid selle asemel prioritiseerib hoopis visuaalset poolt, et oleks silmale ilus ja rahustav vaadata. (Näide: laseb tagastada sugulaste poolt abikaasale kingitud kalli mikrolaineahju, sest too on halli värvi ja oma mõõtmetelt veidi laiem olemasolevast köögimööbli boksist)

Foobiline häire, paanikahäire, ärevushäire

TIKID! Terve elu kannatanud tikide käes. Tugev ninaga nohisemine. Tikid ägenevad tal vastavalt närvipingele või ärevusele.

Ei luba küünlaid põletada. Kartuses, et eemalduv must toss võib määrida valget lage ja/või seina. Kui kellegi toas on põlenud küünlad on ta sattunud paanikasse ja selle ära keelanud.

Minu küsimused:

1) Kas on võimalik üldse sellises vanuses (65.a) inimest enam vaimselt ravida koos psühhiaatri abiga? Millised oleksid ravivõimalused?

2) Kuidas on võimalik sellise inimese üldse psühhiaatri juurde meelitada, kes on süüdimatu ja ei näe oma käitumises mitte ühtegi probleemi? (kuid samaaegselt lühendab oma mürgise käitumisega pereliikmete eluiga)

Parimat,
Kristjan M

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Kehaliseölt vvõib inimesel mitu haigust-diagnoosi olla, samasugune on lugu ka psüühikahäiretega.
Isik on "jäärapäise" iseloomuga noorpõlvest alates ja need iseloomujooned ei kao kuhugi.
OKH on ka kroonilise iseloomuga ning ravimitega, teraapiatega, harjutustega saab neid OKH häireid teataval määral rahustada.
On olemas ka orgaanilised psüühikahäired, mis lisanduvad vanuse edenedes.
Kõigi nende häirete olemuse saab psühhiaatri juures ja koostöös selgeks, siis ka sellest tuleneva raviplaani paika panna. Nende orgaanilis-luuliste häirete vastu on head psühhofarmakonid kasutusel.
OKH-d saab ka ravimite, teraapiaga ohjeldada-mõjutada.
Koostöö Psühhiaatriga.
Probleeme jätkub, isik enda terviseprobleeme eitab, puudub haiguskriitika.
seega kannatlikkust ja koostöö.
Lugupidamisega,
Jüri O.-M. Ennet