Mälu, seosed ja keskendumisraskused 23.08.20 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Tegin oma minevikus nii mõnegi vale valiku. Vanuses 16-19 tarvitasin suures mahus erinevaid uimasteid. Enamasti tarvitasin erinevaid stimulante ning enim amfetamiini. Õnneks on mind nii palju õnnistatud, et rasket sõltuvusliku tarbimisharjumust sellest välja ei kujunenud. Otsustasin lõpetada, kuna tekkis suur soov oma elustiili ja harjumusi muuta. Sellest hetkest on asjad kuidagi teisiti.

Elades taas kainet elu, olen märganud endas muutusi. Ma ei mäleta enam paljusid asju, ma ei suuda keskenduda ja ma ei suuda oma mõistust enam kasutada. Peas justkui valitseks tühjus. Ei oska millelegi mõelda. Lugeda on raske. Kui raamatus ühe lehekülje läbi loen, ei ole mul õrna aimugi, millest sellel leheküljel juttu oli.

See probleem muudab mu väga ebakindlaks ja nõrgaks. Tahtejõud midagi ära teha on meeletu kuid mõistus tõrgub. Asun õppima kõrgkoolis kuid etteruttavalt tunnen, et ei suuda piisavalt süveneda.

Tahan küsida, et kas peaksin külastama psühhiaatrit ja kas olukorraga on võimalik veel midagi ette võtta või on kahjustused pöördumatud?

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tervislik eluviis, mõõdukalt sportlik eluviis - vajalik organismile tervikuna, vajalik psüühikale, vajalik vaimsetele võimetele (mälu, mõtlemine).
Minu Palveharjutus: paraneb aju verevarustus, selle kaudu psüühiline tegevus, aktiveeruvad hormonaalsed keskused (hüpofüüs, kilpnääre, neerupealised, sugunäärmed. Super!
Õppetükke võtta rõõmuga - nagu sportlik tegemine, tore, et võin neid treeninguülesandeid lahendada.
Päevased lõõgastushetked - ka minut, kaks, kolm.
Tervislik toitumine - liigselt palju ja liigselt vähe ei sobi õppimiseks.
Päevik - enda ja teiste kogemus olukorra edendamiseks.
Une arveilt ei minutitki. Uni olgu korralik. Spordis ju töö- ja puhkependel (amplituut) olgu tasakaalus, Mõlemad vajalikud.
vt varasemaid, leia endale sobilikud harjutused.
Head harjutamist,
Jüri O.-M. Ennet