metüülfenidaat - kas ka vanematele? 22.10.14 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Olen tudeng ning läbi aja on kõik kooliga seonduvad asjad olnud suureks proovikiviks. Nooruses arvasid vanemad, et tegemist on lihtsalt laiskusega ning et hajuv tähelepanu ongi normaalne.
Kuna praegu on õppimine 100% siiski enda, mitte vanemate jaoks ning probleemid on endiselt samad(hajuv tähelepanu, kalduvus teha mitut asja korraga, kalduvus asju mitte lõpetada) ning end sundida on pea võimatu, siis tunnen huvi, et muidu ADD jaoks noorukitele välja kirjutatavaid ravimeid on ka võimalik saada. Ravimiinfolehti lugedes nägin, et üldiselt antakse ADD vastaseid ravimeid 6-18 aastastele.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Konkreetse ravimi vajadus selgu psühhiaatriga vesteldes.
Õppimise kohta on kirjutatud suur hulk soovitusi. Leidke endale sobilik neist soovitustest.
Kehaline (protseduuriline) mälu on kõigi mälude baas ja vundament. Siit minu lemmikütlemine: Terves kehas terve mälu! Kehaline tervis korda!
1. Huvi-vajadus ja õpirõõm on stardikohaks.
2. Visualiseerimine ja seoslikkus (seoste tunnetamine, uute seoste leidmine). Visualiseerimine võiks välja viia mingi semantilise märgini (sümbol jms), mis selgitab teile asja üldisemat olemust. See nagu partituur dirigendi ees - ei upu üksikute pillide üksikutesse nootidesse.
3. Kordused, uued seosed.
4. Õppimise õppimine e päevik - sellega õpite enda õpiiseärasusi rutem tundma.
5. Õppimine: a) nagu sportlik treening (õpi sportlastelt), b) nagu näitleja repertuaari omastamne (seostub lavaliise liikumisega, seega meenutamine lihtsam praimingu tõttu.
6. Minu Palve-Meditatsiooni esimene samm edendab aju verevarustust ja seega ka õppimist. (rääkimata liigsete pingete maandamisest).
vt. Endel Tulving, "Mälu" (2002), mälust ammutamne lk. 79, meelespidamine lk 91 jm.
NB! Üldiselt üksikule! Üldpildist detailide suunas. Tunneta partituuri e suurt pilti.
Parimate soovidega,
Jüri O.-M. Ennet