Kuidas ravida abikaasa probleemi? 15.02.11 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tsiteerin abikaasa (52.a) 2000 a kaebust perearstile: 1,5 a vältel pidev peavaevus, sagedased mäluhäired, keskendumisraskused. Lisaks peavalud ja mõnel ajal tekivad ka lõhnatunde häired. Kasutatud psühhiaatril Cipralexiga, erilise efektita. Soovib pea uuringuid, kuna pea väsib kiiresti. Diagnoos Perturbationes somatoformes.

Kompuuteruuringud ei näidanud midagi. Eraarst Sirje Gabrieli 2000.a spektraalanalüüsil on näha patoloogilist kõrvalekallet pea ja kubeme piirkonnas. Funktsionaalse seisundi hinnangus on mainitud kroonilist stressi, närviimpulsside liikumine närvikudedes ebakorrapärane jne.

2009 kukkus stressist kokku ja sai Mustamäe haiglas turgutava süsti. Diagnoos jälle somatosoorne. Uuringutele ei saadetud ja neid ta pelgab.

Mees on aastakümneid sõitnud veoautodega, müra on kahjustanud kõrvu nii, et neis pidevalt vilistab. Alkoholiga on samuti probleeme olnud. Ema on viibinud psühhiaatriahaiglas.

Abikaasana näen meeleolude kõikumist. Ülemeelikust rõõmust äkkvihani. Keskendumisraskused. Pea tõesti väsib kiiresti. Magab päeval mõne tunni. Mäluhäired - ei mäleta eelmisel päeval plaanitut, kuhu auto rannas pargib, naise ja kasutütre sünnipäevi, ei pea kinni kellaaegadest, ei pea sõna. Sagenenud on vaimne ja füüsiline vägivald. Armastusavaldusest äkkvihani ja vastupidi lühikese ajaga. Armukadedus, jälitusmaania - peidab asju, lukustab uksi. Ei suuda eristada olulisi asju ebaolulistest. Enne 2009 kokkukukkumist kaebas peavalusid, käed surisesid. Diagnoositud on ka astma (mitukümmend aastat juba), kuigi ta ei ole tõsine astmaatik. Võtab inhalaatoreid, käib basseinis ujumas, sukeldub basseinis, suitsetab, joob. Abielus 4 aastat, enne kooselu ta oma probleeme varjas.

Kas on ohutu jätta oma 3-aastane poeg selliste kaebustega mehe hoolde ajal, kui ma tööl olen?

Mis võiks olla diagnoos? Milline ravi? Mis võib juhtuda kui ta konsultatsioonist ja ravist keeldub?

Olukord väga murettekitav. Palun andke nõu.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Aju-mälu probleemidega inimene ei tohi alkoholi võtta. Kumab ka armukadedus-vihastamine-agressiivsus ja see iseloomulik alkoholismile. Peitemängude-petmiste asjus vaja psühhiaatriga vestelda - viitab aju teatud probleemidele ja selles vallas head rohud olemas.
Seega: a) karsked eluviisid, b) psühhiaatri jutule.
OK! Ole kaine!
Parimat soovides,
Jüri O.-M. Ennet