Emotsionaalne ja füüsiline enesetunne 27.06.15 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!

Mul on viimane pool aastat olnud probleeme meeleolu ja üldise enesetundega. Meeleolu on pidevalt vilets, kõik ümberringi on kuidagi häiriv ja väga ärritav, midagi eriti teha ei taha, pereliikmetega on raske suhelda. Mind vaevab pidev ärevustunne (südame kloppimine ja õhupuudustunne) mis öösel magamise ajal leevendub ja algab peale ärkamist uuesti. Paari aasta eest oli paar kuud periood kui läksin iga päev hommikul tugeva südamekloppimisega tööle. Kohe kui hommikul silm lahti läks tekkis see südamekloppimine. Kui käisin töötervishoiuarsti juures siis seal mõõdeti mul EKG’ga siinusrütm (eelnevalt ei tehtud mingeid ebameeldivaid protseduure ja olin ca 5 minutit järjekorras istunud). Mul on mõnikord tunne, et mul on siiamaani see siinusrütm (südamekloppimine) või mingid järelmõjud sellest. Mõnikord juhtub, et kodus on midagi mis mulle ei meeldi ja mida ma samas muuta ei saa ja mille tulemusel tekib mul nutuhoog. Näiteks hiljuti pani pani isa kõrvaltoas teleka suhteliselt kõvasti mängima ja mina kuulsin seda oma suletud uksega toast ning see mõjus mulle nii häirivalt, et mul tuli vägisi nutuhoog peale ja enda rahustuseks pidin minema õue värske ja jaheda õhu kätte jalutama. Nutuhooge esines mul ka ülikooli esimesel semestril kui mul oli õppeainetes palju ebaõnnestumisi (mitte läbikukkumised aga kehvad hinded) ja ebameeldiv kursuse psühhokliima (selline lõhestunud grupp, kus olid nö. lollid ja targad) ning magistriõpingute lõpus kui ma kirjutasin magistritööd ja ei teadnud tegelikult kuhu ma peale lõpetamist tööle lähen. Kui selline ärevus juba peal on siis on kuidagi raske keskenduda või mingi mõttetööd nõudva tegevusega tegeleda. Varasemalt on mul elus neljal korral (mäletan täpselt) pingeolukorras tekkinud halb enesetunne. Pinge püsib, äkitselt tekib külm higi, silme eest hakkab stabiilselt mustaks kiskuma, kõrvad lähevad lukku ja kuulmine jääb järjest nõrgemaks. Alati on aidanud istumine peale mida on enesetunne hoogsalt taastunud (tunne oli selline, et veri läheks justkui pähe tagasi). Kui oleks seisma jäänud, oleks ära minestanud, sest silme eest oli juba olenevalt korrast poolmust või must. Esimest korda leidis viimatikirjeldatu aset millalgi põhikoolis matemaatika järelvastamise ajal ja viimati ülikoolis auditooriumi ees ettekannet tehes. Mõnikord esineb ka selliseid ebameeldivaid tujukõikumisi kui alguses on valdavalt negatiivsed mõtted ja alanenud meeleolu ja hetke pärast tekib mingisugune eufoorialaadne tunne kui olen millestki positiivsest mõelnud. Olen praegu 27 aastane ja kõike seda meenutades on mul tekkinud kartus, et äkki on mul aastaid olnud mingid meeleoluhäired, mis ei ole lasknud mul õpingutest maksimumi võtta ja mistõttu ma hetkel töötu olen. Ise näen oma probleemidele lahendust oma elu alustamises, kuid ma ei tea millal see juhtub, sest praegu pole mul ei tööd, oma korterit ega peret (elan vanematekodus, vanematega on kõik korras). Elu maapiirkonnas on pealtnäha idülliline kuid tõde on see, et kasvõi perearstile on siin keeruline pääseda. Kas mul on põhjust arstile pöörduda, sest see ärevustunne on äärmiselt häiriv, ei lase mul üldse rahulikult olla ja ei lähe üle? Lisan, et ma ei suitseta, alkoholi tarbin väga harva ja narkootilisi aineid pole ma oma elus näinudki. Kohvi kahjuks tarbin aga tass päevas, sest ilma kohvita tunnen ennast uimaselt.

Lugupidamisega

Endine tudeng, praegune töötu

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Tervis on teil imeline ja rageerib oludele normaalselt. Kui ei reageeriks selliselt, siis oleks küll asjaolud väegagi halvapoolsed.
Millised on siis Õpetusesõnad?
1) Inimene on sündinud siia Ilmamaale selleks, et olla õnnelik ja kogu Ilmaruum on selleks, et Inimene oma eesmärgi saavutaks - kasutades neid asjaolusid, mis teda Õnnemägedele aitavad minna.
2) Õnnemägedele meid mitte keegi ei vii ja jalutuseks sinna mitte keegi hõbekandikul käima-pastlaid jm valikku ei too. Ei too.
3) Kui ei viida, siis tuleb ise minna, kui ei tooda, siis on vaja Võidelda! Ütles ju Herakleitos, et tänu võitlusele (sõjale) on ühed Jumalad ja teised, Inimesed; ühed vabad ja teised orjad. Seega võitlus (pehmem variant - nagu sportlik võistlus). Eesmärgi suunal liigutavad sportlased end Ise!.
4) Et "Hõbekandiku" asjade päras võitlus-suuteline olla, selleks tuleb esmalt enda Mina "Orjaunest" äratada ja endas Talent leida ja Väjavalitu tunne tunnetada. Maakeeli: suudad ennast ületada, siis suudad ka "Hõbekandiku" võitlemisi võidelda.
5) Võtlemine (võistlemine) ei ole "Depressiivne Orjatöö", see olgu seisund, mis vajab -Uku Masingu järgi - religioosset ekstaasi.
6) Geniaalsust-Talenti endas aitab leida minu rmt. "Väljavalitu".
7) Uus eluviis (uus hoiak) - siit sünnib Uus Inimene - Võitleja, Tegude Ekstaas, Õnnemägedele Mineja!
Tegutse, Väljavalitu!
Jüri O.-M. Ennet