kardan inimesi 06.06.02 / Psühhiaatria

Külastaja küsib:

Tere!
Nii kaua kui ennast mäletan, on mu probleemiks võõraste inimeste kartmine. Peale lahutust on olukord minu jaoks täiesti talumatuks muutunud. Ma ei suuda võõrastega silmsidet tekitada, suhtlemisest rääkimata. Nii on juhtunud, et juba kaks aastat olen täiesti üksik. Ameti tõttu pean hommikust õhtuni võõrastega suhtlema ja see pole probleem, nii kui tekib tööväline olukord, vajun madalamaks kui rohi. Olen proovinud muret sõbrannadega jagada, et nad kõrvaltvaatajana avastaksid seda, mida ise ei näe. Tuleb välja, et kõrvaltvaataja isegi ei märka, et mul selline probleem on. Häbenen oma kompleksi ja püüan seda väliselt varjata, seesmiselt üle saada. Mõistus endal otsas. Kust/kelle juurest peaksin alustama, et saada teraapiat vms ? M.

Arst vastas:

Jüri Ennet

dr Jüri Ennet

Psühhiaater

Erapsühhiaater

Vajate enesehinnangu tõstmist, eneseusu suurendamist: tunnetada ning tunnistada endale oma reaalseid hingelisi, vaimseid, kehalisi ja/või sotsiaalseid plusse. Miinus-pluss skaala puhul võtke aluseks enda sisehääl (südame ütlemised). Võimalusel korrastage ka lähisuhe. Sõbrannadega vestlemine tuleb kasuks, aga eelistada tuleks oma murede pihtimisel-analüüsimisel vestlust psühholoogi või psühhiaatriga (viimane variant valige depressiivse seisundi, unehäirete või vaimse-füüsilise töövõime alanemise korral, et vajadusel ka mingit arstirohtu abiks võtta). Te ei karda inimesi vaid iseennast. Asjata. Olete unikaalne (nagu igaüks meist) ning oma nn miinused (liigne tundelisus jne) pöörake enda jaoks plussiks. vt Kodutohter nr 6. Jüri O.-M.Ennet