nõrkus ja jõuetus 06.04.22 / Perearst

Külastaja küsib:

Tere, Minu 92 a ema põdes koroonat. Paar päeva oli palavik, üldine väga halb enesetunne, pidev iiveldus ja ka kõht oli lahti.Nüüd on sellest 2 nädalat möödas ja ema jääb iga päevaga aina nõrgemaks. Vahepeal oli vererõhk pidevalt 92/63 ringis. Eile ja täna on nüüd ülemine rõhk tõusnud 107 peale. Ta ei suuda isegi istuda 2 minutit, siis hakkab südames paha ja kohe minestab. Kiirabi on ta korra haiglasse viinud nädal tagasi ja tehti uuringud, aga kõik oli justkui korras ja saadeti kojub tagasi. Kuidas ma saaksin teda turgutada, et tuleks natukenegi jõudu. Ma ei oska midagi teha ja abi pole ma ka kahjuks saanud kuskilt. Ühegi arsti juurde ei ole võimalik minna, sest nagu ma ütlesin, ei suuda ta isegi istuda enam. Ette tänades ja teie vastust oota jäädes

Arst vastas:

Madis Veskimägi

dr Madis Veskimägi

Perearst

Tõstamaa Tervisekeskus

Tere !
Mõistan muret. Kuid midagi konkreetset on mul raske soovitada. Siin on oma osa paljudel asjaoludel- koroonapõdemine, võimalik "long-covid", kõrge iga, kaasuvad haigused, söömis-meeleoluhaäired, mingi aine imendumishäire jne jne. Ega muud, kui elada 1 päev korraga, jälgida, et toitumine ( aedvili, liha, muna, teraviljatooted) ja vedelikutarve ( gaasita mineraalvesi, NutriDrink jm) oleks normaalne, sammhaaval suurendada koormust, liikumine värskes õhus kasvõi 3-4 minutit korraga, iga päev veidikene rohkem. Kaasnevate haiguste ravi. Hea koostöö oma peremeedikute jt spetsialistide, nt geriaatriga.
Head tervist soovides,
Madis Veskimägi